1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Youtube SEO! Videolarım İzlenmiyor! *2021

Youtube SEO! Videolarım İzlenmiyor! *2021

Youtube bir arama motorudur. Bu arama motoru, aynı Google gibi, tamamlayıcı özelliği ile çalışır. Youtube SEO için önemli olan bu özelliğini sık sık kullanmanız gerekmekte.

 

Başlık Eklemek

Başlık belirlemek belki de en önemli kısım. Ziyaretçinin videonuza tıklamasını sağlayan en önemli iki etmenden birincisi başlıktır. Kendinizi düşünün; video arıyorsunuz ve listelenen bir videoya tıkladınız? Sizi en çok çeken ne oldu? Başlığın önemini anlatabilmişimdir umarım.

Ekleyeceğiniz başlık yukarıda bahsettiğim “tamamlayıcılık” unsuruna uygun olmalı.

Ekleyeceğiniz başlık sitenizdeki yayınla aynı başlık olmamalı.

Örneğin “kredi notu nasıl yükseltilir” şeklinde bir makaleniz var. Bu makaleyi videolaştırdık diyelim. Kredi notu kelimesini youtube’ın nasıl tamamladığına bakalım:

Youtube SEO

Zaten sizin makaleniz kredi notu nasıl yükseltilir idi. Videonuzun ismi bu durumda kredi notu nasıl öğrenilir veya kredi notu kaç olmalı şeklinde girilebilir.

Veya benim de yaptığım size de tavsiye ettiğim “harmanlama” tekniğidir. Çıkan anahtar kelimeleri birbirine geçirerek anlamlı bir hale getirip başlığınızı belirleyebilirsiniz. Örneğin bu yayın için “kredi notu nasıl öğrenilir ve yükseltme yöntemleri” olabilir.

Başlığınıza bir sayı ekleyin

Sayı eklenmiş başlıklar dikkat çeker. Bunu siz de deneyimleyebilirsiniz. Örneğin üstteki örnekteki başlığı “kredi notu nasıl öğrenilir ve yükseltme yöntemleri 2021” yaparsanız veya “2021’de kredi notu nasıl öğrenilir ve yükseltme yöntemleri” şeklinde yaparsanız çok daha tıklanır olacaktır. “kredi notu öğrenmenin ve yükseltmenin 5 yöntemi” gibi.

Youtube SEO için çok önemli olan “Başlık belirleme” konusunu sanırım anladık. Şimdi gel gelelim etiketler kısmına.

youtube etiketler

Etiketler

Etiketler youtube da ziyaretçinin olası yanlış yazmalarına karşı konulmuş bir özelliktir. Youtube SEO için önemlidir ama abartılmamak kaydıyla. Burada yazacaklarınız sizin başlığınızın yanlış ifadeleri olabilir. Fight Club filmi inceleme başlığınızsa etiketlerde “fayt kılap, fayt kulüp, dövüş kulübü inceleme, dövüş klübü filmi” gibi ziyaretçinin yanlış aratma ihtimaline oynayın. Ayrıca rakip kanal isimlerini de girebilirsiniz. Etiketi aşırı eklememeye, hep aynı etiketler eklememeye çok dikkat edin.

 

Açıklama bölümü

Sitenizdeki bir makalenizi videoya dönüştürmekteki asıl amacınız, makalenizi yayınladığınız linke ziyaretçi çekebilmek. Çekebileceğimiz tek yer ise açıklama ve yorum kısmı.

Video açıklama kısmına makalenizdeki başlıkları yazın. Alt kısmına da “daha fazla bilgi için tıklayın” yazıp makalenizin linkini verin. Bu kısmı ne kadar ilgi çekici yaparsanız o kadar iyi. “Videoda olmayan birkaç hususu şurada yazdım:” veya “Videoda yer veremediğim birkaç hususa şurada değindim:” şeklinde açıklama kısmına veya yorum kısmına linki bırakın.

Videonuzu ilgili mecralarda paylaşın

Her şey bittikten sonra videonuz neyle ilgiliyse o mecralarda paylaşın. Youtube da listelenmek, üstlerde çıkmak için videoyu biraz iteklemek gerekebilir. Örneğin katlanır bisikletle alakalı bir video ise facebook da çok aktif katlanır bisiklet gruplarının zaman tünellerinde veya yorumlarında videonuzu paylaşın. Telegram grupları, whatsapp grupları size epey yardımcı olacaktır.

 

Videolarım İzlenmiyor!

Youtube SEO yapmanıza rağmen videolar 1 ay geçti hiç izlenmiyorsa:

  • Video konularınız ilgi çekici değildir.
  • Video konularınız güncelliğini yitirmiştir.
  • Video konunuz oldukça az aranan bir konudur.
  • Başlık belirleme konusunda yanlışlar yapıyorsunuzdur.
  • Hep aynı başlık hep aynı kelime üzerinden ilerlemişsinizdir.

Bir youtube videosu 1 hafta içerisinde veya 1 yıl sonra birden ünlenebiliyor. Sağı solu belli olmayan bir mecra 😊 bize düşen olabildiğince çok video atıp, elimizden geleni yapmak. Olta atıp balık tutmaya çalışmakla, ağa atıp balık tutmaya çalışmak aynı şey değildir.

Umarım anlattıklarım anlaşılmıştır. Kalın sağlıcakla.

Yazar Hakkında

Bu siteyi çok sevdim. Buraya katkı sağlamak için üye oldum. Aklıma geldikçe karalarım bir şeyler.

Sence?