1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Yetişkinlerde Göz Tembelliği İçin Ne Yapılabilir? Ambliyopi Maceram!

Yetişkinlerde Göz Tembelliği İçin Ne Yapılabilir? Ambliyopi Maceram!

featured

Yine bir sağlık problemimle karşınızdayım. Yaşım 29 aslında daha genciz ama sanırım çürük bir nesiliz. Bu sefer de sıkıntı göz tembelliği yani diğer ismiyle ambliyopi.

Ambliyopi bir gözün diğerine göre beyne daha az sinyal iletip daha az çalışması. Yani gözümüzden birinin işi diğerine yıkması. Hayır onlar anlaşamıyorlar, arada biz kaynıyoruz! Ne değişik bir rahatsızlık demi, bir göz diğerine göre neden daha tembel olur ki?

Neyse yine gereksiz uzatılmış bir yayın geleceğini hissedip bu aşamada kısaltma kararı alıyorum.

Ambliyopi

Ambliyopi – Göz tembelliği neden olur?

Göz tembelliği sebebi tam olarak bilinmese de göz-beyin bağlantısının zayıf veya az gelişmiş olmasından dolayı ortaya çıkar. En yaygın nedeni şaşılıktır. Göz kasları gözleri düzgün hizalayamazsa, özellikle büyüme sırasında, beyin her gözden ayrı görüntü alır. Bu karışıklık beynin gözlerin birinden gelen bilgiyi sürekli yok saymasıyla çözülür.

Diğer bir sebebi ise göz bozuklukları; miyop, astigmat veya hipermetrop.

Göz Tembelliği Tedavisi Mümkün mü?

Göz tembelliği tedavisi çocukluk döneminde mümkün. 10 yaşına kadar göz kapama, oyun teknikleriyle düzeltilebiliyor. Peki ya yetişkinsek?

Benim göz tembelliği sorunum 26 yaşındayken keşfedildi. Gözlük kullanan astigmat biriyim, 1.25’e 1.5 derecelerim. Fakat bu 1.5 olan göz çoğu zaman görememeye, ışığı kıramamaya veya eksik görmeye devam ediyordu.

Ben de numaram arttı sanırım dedim gittim. Bir çok teste soktular, göz tansiyon kontrolleri vs vs. En sonunda bir test var böyle kırmızı ışık yanıp sönüyor, gördükçe basıyorsun bir butona. Çok uzun ve sıkıcı. Bazen sıkıntıdan basmadığım olsa da doktor test sonucunda sağ gözün yüzde 70 görüyor senin dedi. Göz tembelliği var dedi. Çözüm dedim, yok dedi. GG dedi, geçmiş olsun kib by dedi, çıktım hastaneden.

Şimdi daha da arttığını fark ettim. Tekrar araştırmaya başladım. Dünya göz hastanesi gibi sırf göz ile ilgilenen bir hastaneye gideyim diyorum. Ama bakıyorum her yerde yetişkin için çözüm yok yazıyor.

NeuroVision tedavisi nedir nasıldır?

NeuroVision tedavisi,  görmeden sorumlu sinir bağlantılarını çabuklaştırmaya dayanan ”non-invasive”(girişimsel olmayan, amliyatsız), ”hastaya özel” görme arttırma tedavisidir.

Diye bir şeyler okudum internette. Sonra baktım dünya göz veriyormuş bunu. Gidiyormuşsun, ilk seansu doktor yapıyormuş sonra bir CD veriyormuş evde kendi bilgisayarından devam ediyorsun. Göz tembelliğine dayalı görme kaybını yüzde 10-20 de olsa azaltıyormuş.

Tedavide bir bilgisayar programı söz konusu. 3D gözlüğü veya sanal gerçeklik gözlüğünü takıp programın yönergelerini uyguluyorsunuz. 40 seans sürüyor, her 5 seansda bir doktorunuza kontrole gidiyorsunuz o da ilerleme durumuna bakıyor. Bir nevi göz fizik tedavisi gibi bir şey.

Göz TembelliğiNeuroVision tedavisi ücreti ne kadar?

NeuroVision tedavisi ücreti akıl kurcalayan kısım oluyor burada. İnternette kişilerin bu tedaviye yüklü miktar para ödediklerini okudum. Yani bir CD’ye 1-3 bin TL arası ödeyenler olmuş. Bu da bana çok fazla geldi. Ben de başka ne yapabilirim diye araştırdım.

Seyler eksi sozluk platformunda bir yayına rastladım sonra, adresi şurada: https://seyler.eksisozluk.com/3-boyutlu-gozlukle-gunde-1-saat-tetris-oynayarak-goz-tembelligini-yenmek

Arkadaş diyor ki al 3d gözlüğünü, gerekli omega 3’ünü, play storedan indir gerekli 3d oyununu ve günde 1 saat düzenli olarak 4 ay oyna. Hiç para verme nörovizyon tedavisine. Başka biri de bir yerde buna ek olarak, yetişkin de olsam ben göz kapama tekniğini de ekledim ve bayağı ilerleme kaydettim.

Şimdi planımda benim de bu ikisini eş zamanlı 4 ay düzenli uygulamak var. Tek sorunum gerçekten düzenli uygulamak olacak. Burada amaç beyne “bak senin bir gözün daha var” demek ve az çalışan sinir bağlantısı az olan göz için sinir bağlantıları oluşturup güçlendirmek. Yani bir nevi spor salonuna gidip kas yapmak gibi.

Bakalım neler olacak. Gelişmeleri bloga yazarım. Unutmamak için yer imlerinize ekleyin.

Yazar Hakkında

yazmakistiyorum'un kurucusu ama o bu platformdan için herkese ait diyor. 29 yaşında sürekli gülen samimi bir kişilik. Düşünün, dayamayıp buralara bu kadar yazan birisi normal hayatta ne gevezedir... En kötü huyu devrik cümleleri. Çoğu cümlesi evet, devriktir. Bu yüzden şimdiden kusura bakmayın der ve ne zaman yazası gelse karalar bir şeyler. Eski bloglara ve blog kültürüne sıkça özlem duyar.

Sence?

Yorumlar (2)

  1. 3 ay önce

    Nasıl gidiyor? Ilerleme kaydettiniz mi? Benim sol gözüm sadece %30 görebiliyor..

    • Geveze

      yok maalesef. Hastaneye gitmekten vazgeçtim. oyunlarla uğraşacak düzenli zaman bulamadım. aşırı tembellik tuttuğu zaman, çalışan gözü 30-45 dk kapatıyorum, iyi geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir