1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Kürk mantolu madonna kitap değerlendirmesi 2021

Kürk mantolu madonna kitap değerlendirmesi 2021

2021 yılında kürk mantolu madonna kitabını okumak.. Evet biliyorum mağaramdan yeni çıktım. Şöyle bir yönüm var, bir kitap ya da film aşırı popülerken ben uzaklaşıyorum ondan. Ne zaman ki insanlar hakkında konuşmayı bırakır o zaman okuyor/izliyorum. Kürk mantolu madonna kitabı da öyle oldu benim için.

Kitabı okumak yerine her gün yaptığım yürüyüşlerimin birisinde sesli olarak dinleyeyim dedim. Beş buçuk saat sürse de 5. yürüyüşümün sonunda bitmiş oldu. Böylece yürüyüş motivasyonum da oldu. Neyse. Okumak olarak bahsedeyim bundan sonrasında.

maria puderKürk mantolu madonnayı okurken kitabın neredeyse yarısına kadar sıkıldım. Aşırı betimlemeler ve konuya geç giriş beni biraz benden aldı. Ama sonunda konuya girmiş, Raif beyin güncesine gelmişti işte. Başlarda anlatıcının bunu kısa sürede okuyacağını düşündüm, meğer kitabın ana konusu buymuş. Raif beyin almanyaya gitmesiyle birlikte ben kitaba bağlandım. Sabahattin Ali o kadar duygu aktarıcı bir dil kullanmış ki, çok etkilendim. Kitabın ilişkiler üzerine olan felsefik yanı beni benden aldı.

Kitap da maria karakterini başlangıçta fazla feminist bulsam da bu yargımı maria kendini açıklamaya anlatmaya devam ettikçe kırdım. Raif ise ya aşkından ya da kendi karakterinden midir nedir, Türk insanı genel zihniyetinden uzak bir adam çıktı, şaşırdım.

-Spoiler alert-

Raif beyin kitabında marianın öldüğünün anlatıldığı kısımda yürüyüşü bıraktım ve bir banka oturdum, şok haldeydim. Aşırı etkilenmiştim. Hadii dedim istemsizce seslice. Bir yandan raife kızıyordum. Yahu o zaman vize mize de yok, bir almanyaya git gör ne durumda, yanında birileri var mı ne yapıyor, kendi kendine yargını kurdun küstün ben oynamıyorum dedim, üstüne bir de evlendin. Bu mektuplar neden gelmez oldu diyip almanyaya gidip düşüncelerin doğru mu değil mi bir bakıverseydin ne olurdu Raif? Ama yazar raifin düşüncelerini öyle bir anlatmış ki, kitap süregiderken sizin de aklınıza gelmiyor almanyaya dönüp bir araştırmak.

-Spoiler finish-

Bir yandan düşündüm, maria ile raif evlenseydi acaba gerçek manada mutlu olabilirler miydi? Yoksa mutluluk sadece hayallerde olunca mı sonsuza kadar sürüyor. Raif ile Maria evlense, maria raifin köyünde nereye kadar yaşayabilecek, raif ise marianın eski hayatını istemesine ne kadar katlanabilecekti..

Şunu biliyorum ki, kavuşsalar da kavuşmasalar da birbirine uymayan tencere ile kapak, sonsuza kadar mutlu olamıyorlar.

Hayat ise Maria & Raif çifti gibi bir “sevgi anı” yaşama ihtimali için bile yaşanmaya değer.

Yazar Hakkında

Merhaba, bir köyde köy öğretmeniyim. Kendimi bildim bileli yazmayı seviyorum, buraya da artık internette sadece okumayı bırakıp bir şeyler karalamak için bulaştım! :)

Sence?