1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. En Sağlıklı Tava Tencere Hangisi? Şampiyon Belli!

En Sağlıklı Tava Tencere Hangisi? Şampiyon Belli!

En sağlıklı tava tencere araştırmama, tava tencere alırken dikkat edilmesi gerekenler neler sormakla başladım. Teflon, Granit, Döküm demir, Alüminyum, Seramik bir çok türden yapılıyorlar ama en zararsız olanı hangisi?

Siz de muhtemelen benim gibi eskiden tava tencere alırken alıp geçiyordunuz. Hatta migros da gezerken bir mehtap tava alayım veya karaca mağazasının önünden geçiyorken bir granit tencere alayım deyip, çok da düşünmeden ve belki de sadece görünüşünü beğenerek alıp geçiyordunuz.

Fakat gelin görün ki bu tava tencere türleri o kadar da masum ve geçiştirilecek bir iş değilmiş. Teflon zehirlenmesi diye bir zehirlenme türü varmış mesela. Zaten bunu duyunca araştırmaya başladım ben.

Ham maddesine göre tava tencere türleri:

 • Teflon,
 • Granit,
 • Titanyum,
 • Demir Döküm,
 • Alüminyum,
 • Çelik,
 • Bakır,
 • Emaye,
 • Seramik,
 • Alüminyum döküm,
 • Secural

Peki biz tava tencere alırken hangi türden almalıyız? Hangi ham madde daha sağlıklı? Tek tek inceleyerek deneyimlerimi size aktarayım.

Teflon Tava Tencere Sağlıklı Mı?

Teflon tava sağlıklı mı? Teflon tencerede yemek yapmak doğru mu? Bu soruya vereceğim net cevap koca bir “Hayır” olacaktır, sağlıklı değil.

Teflon kaplamalı tencereler, ilk çıktıklarında epey popülerdi. Çünkü yemeği yakmıyordu ve yemek yapışmıyordu. Milyonlarca adet satıldı. Fakat kullanıldıkça anlaşıldı ki teflon aşındıkça besinlere insanı zehirleyebilecek türden kimyasal madde geçişine sebep oluyordu. Şimdi ise halk bu konuda az çok bilinçlendi ve teflon tava tencere satışı durma noktasına geldi. Hatta bence kanserin artmasının ana sebeplerindendir.

Granit Tava Sağlıklı Mı? Granit mi Teflon mu?

Kaplamanın üretiminde kullanılan malzemenin tamamen doğal olması ve kimyasal malzeme içermemesi sağlıklı pişirmede en önemli esastır. Peki Granit nedir? Özetle granit bir taştır, kaya türüdür. Özet olmadan ise vikipedi tanımıyla Granit: sert, kristal yapılı minerallerden meydana gelen tane görünüşlü magmatik felsik müdahaleci magmatik bir kaya türüdür.

Piyasadaki Granit tava ve tencereler süs görüntüsü verilmiş teflonlardır arkadaşlar. Aynı şekilde kanserojen madde yayarlar. Zaten piyasada gördüğünüz granitlerin yüzde 80-90’ı gerçek granit de değildir. Doğal granit taşı bile olsa bu taş radyoaktif etkiye sahip olan radon gazı içerir. Radon gazı akciğer kanserinin nedenlerinden biridir.

Granit tava ve tencereler doğal yapıda gibi göründüğünden, “teflonu almayın bakın doğal görünen bu tencereleri alın” diye piyasaya sürdüler. Oysa sattıkları şey teflonun üzerine kaplanmış granit idi. Granit mi teflon mu diye soracak olursanız tabi yine granit direkt teflondan daha sağlıklıdır ama bence ikisi de değil.

BioGranit Sağlıklı mı?

BioGranit tencere denilen tür ise granit kaplamanın daha yoğunlaştırılması ve tava-tencerenin yanmaz yapışmaz hale getirilmesi teknolojisidir. Sağlıklıdır diyebileceğimiz bir müdahale söz konusu değildir ve yukarıdaki açıklamalarımız olduğu gibi geçerlidir. Sadece aşınması daha uzun sürecektir.

TitanGranit Sağlıklı mı?

Titangranit tava, normal granit tava ve tencerelere göre daha yoğun ve katmanlı granit bulunduran, aslında alüminyum olarak değerlendirmeniz gereken bir tava tencere türüdür. Çok katmanlı olduğundan aşınma bakımından daha dayanıklıdır ki bu da alüminyuma temas sürenizi uzatacaktır ama eninde sonunda aşınacak ve elinizde bir alüminyum tencere tava olacaktır. Alüminyum tencere ve tava sağlıklı mıdır hemen ona bir bakalım.

Alüminyum Döküm veya Alüminyum Tencere Zararlı Mı?

Alüminyum tencere zararlımı veya alüminyum tava sağlıklı mı şeklinde soruyorsanız sanırım yine iç açıcı şeyler söyleyemeyeceğim. Ya hatta bana kalırsa son 60-70 yıldır kanserin yayılmasının en büyük sebebi bu pişirme araçlarındaki maddeler. Neyse dönelim alüminyuma.

Alüminyum, yeryüzünde en çok bulunan 7. element ve yer kabuğu üzerinde en çok bulunan metaldir. Alüminyum toprakta, suda ve havada kendiliğinden doğal olarak bulunur. İnsan ya da hayvanlar için sağlıklı olduğunu gösteren bir çalışma yoktur. Meyveler, sebzeler ve et gibi işlenmemiş gıdalar çok az miktarlarda alüminyum içerir. İnsanın fazlaca alüminyuma maruz kalmasıyla alzheimer hastalığı ve demans ilişkilendirilmiştir.

Alüminyumdan yapılmış tencere veya tava gibi mutfak gereçlerini çok uzun süre kullanan kişilerde kronik zehirlenme belirtileri ve organ hasarları ortaya çıkabilmektedir. Böbrek rahatsızlığı bulunan insanlarda vücutta yüksek seviyelerde alüminyumun neden olduğu beyin ve kemik hastalıklarına rastlandığı da bilinmekte.

Yani maalesef hayır, ister döküm olsun ister olmasın alüminyumu pişirme aracı olarak kullanmamız sağlıklı değildir. Hele alüminyum folyoya gıda sarıp pişirmek daha da zararlıdır. E ne alacağız dediğinizi duyar gibiyim. Devam edeyim.

Titanyum Tava Sağlıklı Mı?

Titanyum tava sağlıklı mı, titanyum tencere zararlı mı diye soracak olursanız en azından yukarıdakilere göre çok daha sağlıklı diyebilirim. Titanyum tava ve tencereler PFOA, kurşun veya kadmiyum içermezler. Hafiftirler, ısıyı eşit dağıtırlar, yanmaz ve yapışmazdırlar. Titanyum element olarak çelik kadar serttir ama onun yarısı ağırlıkta hafiftir.

Titanyum tavaların da kaplama olduğunu unutmamak lazım. Mesela Tefal titanyum ürünlerini incelediğimde hiçbirisinde altta yatan malzeme ne yazılmadığını fark ettim. Yani tamam titanyum kapladınız ama neyi kapladınız? Alüminyumu mu yoksa teflonu mu? Bu kısmı çok önemli ama maalesef açıklamamışlar. Bir de 1x – 3x falan olanları var yani 3x olanı 3 kat titanyum kaplama demek. Aşınması daha güç olur.

Granit mi titanyum mu? Titanyum Granite göre çok daha dayanıklı bir elementtir. Ama eninde sonunda aşındığında artık altta yatan malzeme ne ise o açığa çıkacak, yemeğe karışmaya başlayacaktır. Bu “eninde sonunda” kısmı 3x kaplamalar için sizin de kullanımınıza bağlı olarak en az 5-6 yıl sürebilir.

Yani ben sağlıklı, çok da pahalı olmayan, özenle kullandığımda beni 3-5 yıl götürebilecek, hafif bir tencere tava alayım derseniz titanyum alabilirsiniz.

Titanyum kaplama tava ve tencereleri şimdiye kadar saydıklarımız arasında en sağlıklısı seçtik. Ama daha iyisi de var. Devam edelim…

Bakır Tava Tencere Sağlıklı Mı?

Bakır tava ve tencereler sağlıklı değillerdir. Yüksek miktarda kurşun içerir ve besinle birlikte vücudunuza geçer. Kalaylanarak bu durumun önüne geçilmeye çalışılsa da kullanıldıkça yine aşınmaya bağlı olarak bu zehirlenme ortaya çıkacaktır.

En Sağlıklı Tava TencereSeramik Tava Sağlıklı Mı?

Seramik tava, seramik tencere konusuna gelecek olursak evet şaşıracaksınız belki ama bu sefer de “sağlıklı” diyeceğim. Çünkü seramik tavalar hiçbir kanserojen madde veya kimyasal içermiyorlar. Yapışmaz özellikleri de var. Tek olumsuz tarafları bulaşık makinesine uygun olmaması ve metal kaşık çatalla kullanılamaması. Ha bir de uzun ömürlü değiller. 1-2 seneye sararma ve özelliğini yitirme emarelerini görürsünüz.

Piyasadaki seramik tavaların yüzde 90’ı maalesef seramik değil, seramik kaplama. Teflonun üzerine ince bir seramik atıp, seramik tava diye satıyorlar. Satın alırken %100 seramik mi değil mi, buna dikkat edin, bir de alüminyum, PFOA, PTFE ve kadmium içermemesine dikkat edin.

Yani ben sağlıklı, fiyatı bunlar arasından en uygun olan, özenle kullandığımda beni 1-2 yıl götürebilecek, hafif bir tencere tava alayım derseniz seramik alabilirsiniz.

Çelik Tava ve Tencere Sağlıklı Mı?

Çelik tencere seti almak günümüz çeyizlerinin vazgeçilmezidir. Aynı zamanda çelik çaydanlık da çok kullanılır. Özellikle de anne-babalarımız veya onların anne babası çelik tencere sıklıkla kullandığını görmüşsünüzdür. Çünkü eskiler bir şey biliyordu.

çelik tencere

Çelik veya emaye tencere ve tavalar hiçbir kimyasal madde içermezler. Bu sebeple şu ana kadar yazdığımız tava tencere türleri içerisinde en sağlıklısı çeliktir. Ama çelik tava ve tencereler, yemeği yakması veya yemeğin yapışması ile kötü bir üne sahiptir. Yani sağlıklı olsa da kullanışlılık biraz düşebiliyor.. Bu sebeple listenin 1 numarasına gelelim artık.

Yani ben hiçbir kimyasal madde içermeyen, hafif, dayanıklı bir tencere tava alayım yemek arada yapışsa da olur derseniz çelik alabilirsiniz.

demir döküm tava

Döküm Demir Tencere – Döküm Demir Tava

Döküm Demir Tencere listemizin en sağlıklı pişirme aracı oluyor. Döküm demir tava ve tencerelerin içerisinde sadece demir elementi bulunur. Hiçbir kimyasal içermezler. Vücudun demir ihtiyacını da giderirler. Demir eksikliğine iyi gelir.

Demir döküm tencere şampiyonumuzun tek bir kusuru var, biraz ağır olmaları. Bir de kulpu falan ısınır, fırın eldiveniyle tutmak gerekir. Olumlu yanı ise fırında da kullanılabilmesi. Yani yemeği yap, fırına sür. Ayrıca demir döküm tava da yapılan yemekler ayrı bir lezzetli olur. Yanmaz yapışmazlar, bulaşık makinesinde yıkanabilirler. Ben yukarıda paylaştığım lava döküm demir tencere aldım, 22 cm olur kendileri, ve evet oldukça ağır ama bu benim için bir kriter değil, sonuçta sürekli taşıdığım yanımda gezdirdiğim bir gereç değil. Hem görüntüsüne hem yaptığı yemeklere hayran kalmakla birlikte yemek yerken sağlıklı bir yemek yediğimin, kanserden bir adım daha uzaklaştığımın farkında olmak da içimi rahatlatıyor.

 

Yani ben en sağlıklı hammaddeden yapılan tava tencere alayım, biraz pahalı ve ağır olsa da olur, ömürlük de kullanayım derseni döküm demir alabilirsiniz.

lava tencere

Tencere Tava Kullanımında Şu Hususlara Dikkat Edin:

 • Tencereniz sıcakken direk soğuk suyun altına tutmayın.
 • Gıdaları uygun tencerede pişirmeniz önemli. Örneğin süt çelik tencerede pişer, granitte değil.
 • Tencere ya da tavanızda yağı aşırı bir şekilde kızdırmayın.
 • Yağsız kullanmayın.
 • Satın alırken kaplama mı değil mi buna dikkat edin.
 • 6-10 yılda bir yenileyin.
 • Özellikle pişirme sürecindeyken çizmeyecek kaşıklar kullanın.

Sonuç

Sonuç olarak kararı verecek olan sizlersiniz. Emaye, Çelik veya demir döküm tava tencereden oluşan bir çeyiz en sağlıklı çeyiz olacaktır. Sonra neden kanser artıyor demeyelim. Ha bir de “tencere tava bunlar hep hava” deyip sözü  size, aşağıdaki yorum kısmına bırakıyorum 🙂

Yazar Hakkında

Merhaba, bir köyde köy öğretmeniyim. Kendimi bildim bileli yazmayı seviyorum, buraya da artık internette sadece okumayı bırakıp bir şeyler karalamak için bulaştım! :)

Sence?