1. Ana Sayfa
  2. Film-Dizi Yorum
  3. Elisa Lam Belgeseliyle İlgili Düşüncelerim, bana göre…

Elisa Lam Belgeseliyle İlgili Düşüncelerim, bana göre…

Elisa Lam, 2013 yılında Los Angeles şehir merkezindeki Cecil hotel de ölü bulunan çinli bir öğrenci. Kaybolduktan 19 gün sonra bulunuyor cesedi. Netflix elisa lam belgeseli çekti ve yayınladı, oradan izledim ben de.

Bu satırları okuyan bir çok kişi muhtemelen Elisa LAM Netflix belgeselini izledi de geldi. Tam adıyla “Suç Mahalli: Cecil Hotel” belgeseli. Eğer izlemediyseniz bu yazdıklarım sizin için havada kalacak ve sıkıcı olacaktır. Lütfen önce Suç Mahalli: Cecil Hotel belgeseli izle sonra geri gel olur mu?

Elisa LAM, aynı ben gibi, bloglamayı, yazmayı çok seven birisi. Tumblr ve twitterda ama özellikle tumblrda aklına ne geliyorsa yazıyor, yazmak istediği zaman hiç bir şeyden çekinmiyor ve sadece yazıyor, bu noktada kendimle bağdaştırdım merhumeyi.

Elisa Lam aynı zamanda oldukça zeki birisi. Başarılı bir öğrenci. İçe kapanık. Elisa Lam’in zeki den daha fazla ultra zeki olduğunu düşünüyorum. Ultra zeki insanlarda görülebilen yaygın bir psikotik rahatsızlık olan “bipolar” rahatsızlığına da sahipti.

Elisa Lam Olaylar Kısa Bir Özet

Elisa Lam, bir gezi planı yapıyor, iyi gelir bana diyor atıyor kendini ABD’ye. Los Angeles’dan önce bir kaç yeri geziyor. Los Angeles’dan sonra da gezmek isteyecek, planları hazır yani. Fakat Los Angeles’da kaldığı otelde çıkış yapmayınca otel yetkilileri polise bildiriyor ve polis kayıp ilanı yayınlıyor. Sonrasında 19 gün bulunamıyor. Polisin elindeki en kuvvetli delil bir asansör videosu. Polis bunu halk ile paylaşıyor. Halk videodaki tuhaflıklardan komplo üretmeye başlıyor. Derken 19 gün sonra Elisa’nın cesedi otelin çatısındaki su tankında bulunuyor. Olay intihar mı, kaza mı yoksa cinayet mi diye araştırılmaya başlanıyor. Polis olayın kullanılan ilaçlar sonucu oluşan bir kaza olduğuna kanaat getiriyor.

Elisa Lam Orijinal Videosu

Elisa Lam orjinal videosu polis departmanlığında yayınlandıktan sonra youtuber  Dennis Romero tarafından youtube’a ekleniyor ve bir kaç gün içerisinde milyon izlenmeye ulaşıyor.

Çünkü elisa lam asansör videosu nda oldukça garip davranıyor. Asansörün en üst tuşuna basıyor ki o da bulunduğu kat 14, sonra sırayla alttaki tuşlara basıyor. En son “asansörü tut” tuşuna basıyor ve asansör kapanmıyor. Dışarıda birisi mi var diye kontrol ediyor. Tedirgin bir hal içerisine giriyor Elisa, sanki birisinden saklanıyor. Sonra çıkıyor ve sanki birisiyle tartışıyor. Sonrası yok. Otelin koridorlarında kamera sistemi yok.

Elisa Lam Cinayet Olma İhtimali

Elisa Lam öldürüldü mü? bu sorunun cevabı benim araştırma ve kanaatlerime göre yüzde 90 hayır. Bu derece emin olma sebebim Elisa’nın psikolojik rahatsızlığıyla paralel şekilde garip davranışları ve kimsenin Elisa ile bir derdi olmaması, Elisa’nın hiçbir kamerada herhangi birisiyle yan yana görülmemesi, Elisa’nın otopsi raporunda aldığı psikolojik ilaçların dozlarının az çıkması.

Yani bana göre olay şöyle oldu; Elisa, bak geziyorum tozuyorum keyfim yerinde en iyisi şu depresyon ve bipolar ilaçlarımı artık azaltayım veya bazen hiç almayayım şeklinde bir karar verdi. En iyi ilaç moraldir mottosuyla morali azcık iyiye gidince, gezmek onda işe yarayınca ilaçlarını almayıverdi. Bu tür ilaçlar doktor kontrolünde bırakılmadığı taktirde beynin kimyasal yapısını bozar. Elisa bu hatayı yaptı. Ve etrafında onu tanıyan kimse olmadığı için yani bu geziye tek çıktığı için fark eden de olmadı. Ablası önceki yıllarda kardeşinin ilaçları ara sıra bıraktığını ve çok tuhaf, halüsinatik davrandığını bu sebeple hastaneye bile kaldırıldığını söylüyor mesela. Hayır anne babası bu durumda tek başına başka ülkede gezmesine nasıl izin vermiş o da garip.

Neyse, sonrasında Elisa halüsinatik bir hale bürünüyor, muhtemelen sesler onu bırakmıyor ve o da daha önce izlediği bir dizi de bir kadının saklanmak için seçtiği su tankına girip o seslerden kurtulacağını düşünüyor. Sonrasında çıkamıyor, su tatlı su tabi, deniz gibi düşünmeyin, yüzme bilen bile bir süre üstte tutabilir kendini, enerjisi tükenir yorulur insan, bu sebeple kıyafetlerini çıkartıyor ki dayanabilsin, muhtemelen bu esnada kendine gelip saatlerce yardım istiyor ama los angeles gibi gürültü bir şehirde 15. katta çatıda kimse duymuyor, bir kaç gün veya saat o şekilde kalan Elisa ya hipotermi ya boğulma ya da açlıktan bayılıp ölüp gidiyor işte.

Peki neden yüzde 90?

Elisa Lam Öldürüldü mü?

Elisa Lam‘in bana göre hala öldürülmüş olma ihtimali var. Şöyle izah edeyim; Evet psikolojik ilaçlarını almadığı için beyin ve ruh sağlığı yerinde değil, belki bir noktaya kadar çatıya bu ruh haliyle çıktı. Ama belki de sadece etrafa bakmak istedi, kafasındaki seslerden kurtulmak için daha sesli bir ortamda sadece bulunmak istedi, yangın merdivenlerinden çatıya çıktı-ki ben tüm ihtimallerde yangın merdivenlerinden çatıya çıktığını düşünüyorum-. Sonrasında çatıda uyuşturucu veya içkiden kafayı bulmuş evsiz birisi tarafından öldürüldü, kişi sonrasında suya attı ve yangın merdivenlerinden oteldeki odasına geri döndü. Yangın merdivenlerine bakan kamera var mı yok, bunu birisi yapsa nasıl tespit edebileceksin, hiçbir şekilde, otopsi demeyin bana, öldükten sonra 19 gün suda kalan, yeşile dönmüş, patlamak üzere olan bir cesette boğma izi mi kalır, ceset bozulmuş bir kere. Sonuç olarak böyle bir ihtimal de var.

Bu arada bir çinli arkadaş 2013 de otele gidiyor müşteri olarak ve elisa gibi asansöre binip, yangın merdivenlerinden çatıya çıkmanın aslında çok kolay olduğunu, su deposunun kapağının o gittiğinde bile açık olduğunu kameraya almış, izleyelim:

Bu videoda koridorlarda kamera olmadığını ve çatıya ulaşmanın ne kadar kolay olduğunu görebilirsiniz.

Sonuç

Ben Elisa Lam‘in psikolojik rahatsızlığı sonucu almadığı ilaçlar sebebiyle ruh sağlığının bozulduğunu ve halüsinasyona dönüştüğünü, bu halüsinasyonlardan kurtulabilmek içinde daha önce izlediği bir film olan Dark Water’dan etkilenip kendini geçici olarak su deposuna sakladığını fakat daha sonra çıkamayarak öldüğünü düşünüyorum.

Dark Water filminde yukarıdan da izleyip bakabilirsiniz, küçük bir kız gördüğü halüsinasyonlardan kurtulmak için tamamen Elisa’nın yaptığını yapıyor. Buna tesadüf denmez artık.

Elisa Lam Sosyal Medya Hesapları

Olur da Elisa Lam ile ilgili merhumenin sosyal medya hesaplarını incelemek isterseniz:

Elisa Lam Tumblr Hesabı:

https://nouvelle-nouveau.tumblr.com/archive/filter-by/text

Elisa Lam Twitter Hesabı:

https://twitter.com/lambetes

Son olarak şu iki videoyu bırakıyor ve arkadaşa çoğunlukla katılıyorum, çok güzel incelemiş anlatmış, kanalına da abone oldum.

Bu arada Elisa Lam cinayete kurban gittiyse bile polisin bunu örtbas etme ihtimalinin olduğunu düşünmüyorum. Böyle bir senaryoda polis elindeki tek kanıtı neden internete yüklesin de olayı yaysın, onu geçtim yıllar sonra Netflixe”Suç Mahalli: Cecil Hotelbelgeseli için izin versin.

Bir de neden kimse şu soruyu sormuyor: Madem Elisa’ya dair başka bir kamera kaydı yok, Elisa’nın oteldeki odası 4. katta iken, 14.kata nasıl çıktı?

Yazar Hakkında

yazmakistiyorum'un kurucusu ama o bu platformdan için herkese ait diyor. 29 yaşında sürekli gülen samimi bir kişilik. Düşünün, dayamayıp buralara bu kadar yazan birisi normal hayatta ne gevezedir... En kötü huyu devrik cümleleri. Çoğu cümlesi evet, devriktir. Bu yüzden şimdiden kusura bakmayın der ve ne zaman yazası gelse karalar bir şeyler. Eski bloglara ve blog kültürüne sıkça özlem duyar.

Sence?