1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Dil Çatlaması Neden Olur & Nasıl Geçer?

Dil Çatlaması Neden Olur & Nasıl Geçer?

dil çatlaması

Dil çatlaması tıpta dil fissürü veya halk ağızıyla dil yarılması bir çok sebeple olabilmekte. Dil çatlamasına ne iyi gelir, dil çatlaması neden olur haydi gelin hep birlikte inceleyelim.

Dil çatlaması annemin başına geldi geçenlerde. Dil çatlamasının belirtileri; sızlama, görüntü, kötü koku idi. 1 ay deneme yanılmalar sonucu bir kaç çözüm bulduk diyebilirim. Tabi bu çözümler bizde işe yaradı sizde yarar mı bilmem, yazacaklarımı esas almayın, tavsiye değildir sadece deneyimlerimizi aktarıyorum. Klasik olacak ama, doktorunuza danışınız 🙂

Dil Çatlamasına Hangi Doktor Bakar?

Dil çatlamasına hangi doktor bakar bunu bile bilmiyorduk. Öğrendik ki daha çok dahiliye ilgileniyormuş. Fakat biz öncesinde sağlık ocağı doktorumuza yani aile hekimimize gittik. Kendisi kan değerlerine baktı ve bir sorun göremedi.

Dil Çatlamasına Ne İyi Gelir?

Dil yarık için ilaç olarak kendisi piraldyne yazdı. Piraldyne ilacı bir oral solüsyon. Ağız içi yaralar için tercih ediliyor ve hızlı tesir eden bir ilaç. 16 Yaşından küçükler kullanamıyor. Piraldyne kullanır kullanmaz dilinizi sızlatıyor. Özellikle ilk kullanımlarda çatlağın içine dolduğu için epey ağrıdı.

Biz sürdükten sonra dili dışarda tuttuk, 15 dk sonra da yıkadık. Yemekten sonra kullandık, eczacımız öyle dedi.

dil çatlamasıDil Çatlaması Neden Olur?

Dil çatlamasının bazı sebepleri şunlardır:

  • Dili sert bir fırça ile uzun süre fırçalamak
  • Fazla baharatlı yiyeceklerin uzun süre tüketilmesi.
  • Ağız temizliğinin aksatılması
  • İlerleyen yaş.
  • Sigara kullanma sonucu.
  • Kafaya bir şeyleri takmak, stres yapmak.
  • B vitamini ve biotin eksikliği

Devam edeyim…

Fakat ne var ki dildeki çatlak da sızlama geçiyor ama çatlak geçmiyordu. Annem bu durumu kafasına takmıştı epey. Biz de bunun sebebini ortadan kaldırmadan tam bir çözüm bulamayacağımızı düşündük. Eczaneye danıştığımızda vitamin eksikliği olabilir dedi. Özellikle B vitamini eksikliğinde olabiliyormuş. Stres kaynaklı da olabileceğini söylemişti ki durumun kendisi zaten annem de stres yapıyordu.

Dil çatlaması için son olarak biotin ve b1-b6-b12 vitamin takviyesi almaya başladık. Aynı zamanda piraldyne kullanmaya devam ettik. Gün geçtikçe azaldı ama sanırım biraz da yaşın ileri olmasından kaynaklı biraz uzun sürdü. Yaklaşık 1.5 ay sonra yüzde 80 kapanmıştı. Eğer iyi yönde değil kötü yönde ilerlese idi aklımızda sonraki hamle dahiliyeye görünmek olacaktı-korona dönemi için son seçenek olarak belirlemiştik-. Gerek kalmadı.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

yazmakistiyorum'un kurucusu ama o bu platformdan için herkese ait diyor. 29 yaşında sürekli gülen samimi bir kişilik. Düşünün, dayamayıp buralara bu kadar yazan birisi normal hayatta ne gevezedir... En kötü huyu devrik cümleleri. Çoğu cümlesi evet, devriktir. Bu yüzden şimdiden kusura bakmayın der ve ne zaman yazası gelse karalar bir şeyler. Eski bloglara ve blog kültürüne sıkça özlem duyar.

Sence?