1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Karın Ağrısına Ne İyi Gelir? Ani Mide Ağrısı Deneyimim!

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir? Ani Mide Ağrısı Deneyimim!

stomachache

Karın ağrısına iyi gelen şeyler, ara ara karın ağrısı neden olur, mide ağrısı geçmesi için gibi kelimelerle googleda saatlerce arama yaptım, iki gün önce gece.

Çünkü aniden, evet durduk yere birden bire mideme sanki birisi içeriden yumruk atıyordu. Feci bir ağrı. İnsanoğlu vücudunun bir yeri ağrıdığında en kötü ağrı olarak nitelendiriyor hep. Örneğin diş ağrısı çekiyoruz en kötüsü diş diyoruz, baş ağrısı çekiyoruz en kötüsü baş ağrısı diyoruz. O gece ben de diğerleri neyse de en kötüsü mide ağrısı dedim.

His olarak tarif etmem gerekirse, içerden birisi parmaklarıyla midemi geriyor veya yumrukluyor gibiydi. İki büklüm oluyordum.

Fakat benim yaşadığım mide sancısı, sürekli şiddetli devam eden değil de, minimal ağrı olarak devam edip, 5-10 dkda bir yani düzenli aralıklarla birden şiddetlenen, 1-2 dk sonra şiddeti geçen ağrı türüydü. Şu an bu satırları okuyanlar bu türden bir ağrı yaşıyorsa şanslılar, bu yazdıklarım birebir tecrübe.

Normalde yazmayacaktım da her yer leş gibi haber sitesi ve boş içerik dolu google sonuçlarında. Dedim bu konuda faydalı bir içerik olsun.

Başlayalım…

Mide Ağrısı Nedenleri?

Öncelikle mide ağrısı neyden kaynaklanıyor bunu keşfetmeniz lazım:

 • Karın ağrınız mide kısmında daha fazlaysa: Gaz, yedikleriniz, kalp sorunu olabilir.
 • Karın ağrınız bağırsak tarafındaysa: Gaz, yararlı bakterilerin azlığı sonucu sindirim sorunu, kabızlık, ishal
 • Karın ağrınız sol alt kısımlardaysa: Akut apandisit
 • Karın ağrınız hem sağ hem sol sırta vuran şekildeyse: Böbrek enfeksiyonu, böbrek taşı
 • Karın ağrınız karnın en alt kısmındaysa: Pelvik ağrı(yumurtalıklar, rahim, vajina, anüs, kalın bağırsakların alt kısımları, mesane ve alt idrar yolları)
 • Karın ağrısına eşlik eden şişkinlik: Sindirimeme, gaz
 • Arada gelip giden karın ağrısı: Gaz

Benim yaşadığım karın ağrısı: mide merkezli, yayılan(yani bağırsaklarda dahil), böbreklere dahi etki eden ve gelip giden bir ağrı türüydü. Şiddetli karın ağrısı idi.

Şunları deneyebilirsiniz..

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide ağrısına ne iyi gelir kısmına geçmeden önce tekrar tekrar hatırlatayım, burada yazanlar tavsiye değildir. Bu satırları okuyan kişi uygulayıp uygulamama konusunda tamamen kendisi sorumludur. Lütfen dikkatli olun.

1- Kusmaya çalışın

Karın ağrınızla birlikte, yedikleriniz ağızınıza geliyorsa ve yediğiniz yemeğin kokusu ağızınızda ise sindirim sorunu yaşıyorsunuz demektir. Zorlamanın anlamı yok. Hemen tuvalete gidin, kusma hissi verin kendinize, zorlayın, olmadı parmak yöntemi ile kusun ve midenizi rahatlatın. Sonrasında su tüketebilirsiniz.

2- Büyük Tuvaletinizi Yapmaya Zorlayın

Kusma konusunda herhangi bir şey elde edemediyseniz, sorun gaz veya kabızlık ishal olabilir. Büyük tuvalet için biraz zorlayıcı olun. Fazlaca ıkınarak denemeler yapın. Hiç yapamıyorsanız veya çok az ise gaz sıkışmasından şüphelenin.

3- Soda İçin ama dikkat!

Sindirim sorunu yaşıyorsanız ve bundan eminseniz soda sindirime yardımcı olabilir. Fakat dikkat, eğer yaşadığınız şey sindirim değil gaz sorunu ise soda daha da kötü yapacaktır. Ben bu hatayı yaptım. İlk denediğim şey soda içmek oldu ama sorunum sindirim ile alakalı değilmiş, gaz sıkışmasıymış, dolayısıyla bu denemem daha da fazla ağrı çekmeme sebep oldu.

4- Nane Çayı İçin!

Mümkünse nane yapraklarını kaynatın için. O da yoksa bildiğimiz baharat olan naneyi bolca dökerek demleyin, süzün için. Abartmaktan kaçınarak.

5- Yürüyüş Yapın!

Mide ağrısının en büyük sebeplerinden birisi uzun süre hareketsiz kalmaktır. Kalkın bir yürüyüş yapın. Hem mide hem bağırsakları çalıştıracaktır. Yürüyüş sırasında gazınız geldi ise veya sonrasında kendinizi wcye attıysanız sorununuzun hareketsizlik olduğunu keşfetmiş oldunuz demektir.

karin agrisi

6- İki dizinizi yukarıya kırmak suretiyle uzanın

Rahat bir yerde uzanın, dizlerinizi bükerek. Bu yediklerinizin bağırsağa gitmesini veya varsa gazınızın çıkmasını kolaylaştırıyor.

7- Masaj yapın.

Göbek deliğinize sağ elinizi koyun. İşaret parmağının denk geldiği yere masaj yapın. Sonrasında sağ elinizi göbek deliğinin altına koyun. Bu sefer serçe parmağın denk geldiği yere oval hareketlerle masaj yapın.

Gaz Sancısı

Yukarıda saydıklarımın hiçbir etkisi olmadıysa siz de benim gibi aslında gaz sancısı yaşıyor olabilirsiniz.

Gaz Sıkışması Belirtileri? Gaz Sancısı Nereye Vurur?

Gaz sıkışması mide veya bağırsak bölgesi şişkinlikleri ile anlaşılabilir. Karnınız olması gerekenden daha şiştir ve bağırsaklarınızın bir kısmını daha şiş bulabilirsiniz.

Gaz sıkışması çok ise bu karaciğer, kaburga veya böbreklere baskı yapabilir. Ağrısı çok şiddetlidir. Gaz sancısında ağrı düzenli aralıklarla şiddetlenir azalır tekrar şiddetlenir.

Gaz Sıkışması Neden Olur?

Gaz sıkışması sebepleri:

 • Sakız çiğnemek,
 • hızlı yemek yemek,
 • hava yutmak,
 • çok konuşmak,
 • yediğiniz aşırı lifli yiyecekler,
 • gaz yapan yiyeceklerin çokça tüketilmiş olması.

Gaz Sıkışması İlaç

Yukarıdakilerin hiçbiri çözüm olmaz ise ve yaşadığınız sorunun -benim gibi- gaz sancısı olduğundan büyük olasılıkla şüpheleniyorsanız eczacınıza da danışarak bir aktif karbon alın. Diğer adıyla aktif kömür. Ben eczacımı aradım, dedim böyle böyle, ben çok ağrı çekiyorum ve muhtemelen gaz sancısı(çünkü wc yapamıyorum, kusmaya çalışıyorum bir şey gelmiyor, ağrı tam mide ve hemen altındaki bağırsak bölümünde, daha önce yaşamış muayene olmuştum ve doktor gaz birikmesi-sancısı demişti, ben oradan anladım ama doktora gitmeniz daha garanti olacaktır) o da dedi size bir aktif karbon gönderiyorum, ismi gaspass(aha şu), yemekten 1 saat önce aç karna için hemen şimdi, sonra yemekle birlikte bir tane daha için. Peki başkan dedim. Dediği gibi yaptım.

Yaptıktan hemen sonrasında değil de 1 saat sonra biraz rahatlama geldi. Zaten çok bir şey yemedim, 3 haşlanmış yumurta, 2-3 adet zeytin. Haşlanmış yumurta hem gaz yapmıyor, hem sindirimi kolay hem de uzun süre tok tutuyor. Sonuncusu önemli çünkü böyle bir durumda hiçbir şey yemek istemiyorsunuz.

Yaklaşık 4 saat sonra yine az da olsa ağrı arttı. Bekledim geçer diye. Kendimi oyaladım. Gaspass‘ı günde en fazla 4 kez içebiliyormuşuz. Akşam yemeğinden önceki hakkımı kullandım. Sonra hafif bir şeyler yedim az da olsa, 1 tane daha gaspass içtim.

Veee artık ağrım sızım geçmiş, midem bağırsağım kendine gelmişti şükür. Araştırdım bu gaspass ne diye, aktif kömürmüş ve bağırsak-midedeki tüm toksinleri kendine çekiyormuş karadelik gibi. Tabi arada probiyotiklerde kaynıyor. Bu yüzden kefir içtim.  Ruslar bunu bizim aspirin içmemiz gibi günlük içiyorlarmış falan.

Bu benim için çözüm oldu ama ben gaz sancısı çektiğimden emin idim. Siz ne olduğundan emin değilseniz bu yazıyı okumayı bırakın direk doktorunuza gidin. Bu sadece benim deneyimim idi, tavsiyem değil, sağlık tavsiyesini sadece doktorunuz verebilir ben değil.

Mide Ağrısı Kalp Krizi İlişkisi

Mide ağrınız üst bölgelerde ve göğüsünüze az da olsa vuruyorsa hiç vakit kaybetmeyin hemen ama hemen doktora gidin. Çünkü bu tür mide ağrıları kalp krizinin belirtisidir. Bana inanmıyorsanız aha yaprak dökümündeki Necla’ya sorun o söylesin:

 

Bir kaç şey denediniz ama mide-karın ağrınız 24 saat olmasına rağmen geçmediyse yine direk doktora gidin. Bu kadar uzun sürmemesi gerekirdi.

Bu da yaşadığım ağrılı sızılı bir sağlık deneyimim idi. Bu tür sağlık sorunları yaşayınca anlıyorsunuz ki sağlıktan değerli bir şey yok, gerisi boş yani. O yüzden sağlıkla kalın.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

yazmakistiyorum'un kurucusu ama o bu platformdan için herkese ait diyor. 29 yaşında sürekli gülen samimi bir kişilik. Düşünün, dayamayıp buralara bu kadar yazan birisi normal hayatta ne gevezedir... En kötü huyu devrik cümleleri. Çoğu cümlesi evet, devriktir. Bu yüzden şimdiden kusura bakmayın der ve ne zaman yazası gelse karalar bir şeyler. Eski bloglara ve blog kültürüne sıkça özlem duyar.

Sence?