1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Elektrikli Tek Teker Scooter Nedir? Nasıl Bir Şeydir?

Elektrikli Tek Teker Scooter Nedir? Nasıl Bir Şeydir?

airwheel tek teker (2)

Elektrikli Tek Teker Nedir? Elektrikli tek teker fiyatları gibi konulara bu konuda değineceğim.

İnanın ben de bilmiyorum tam Türkçesini, çünkü herkes farklı bir şey demekte, şimdi evet tam şimdi google translateden çevireyim dedim, bana Electric unicycle türkçesi olarak “Elektrikli tek tekerlekli bisiklet” dedi. tabi biz bisikletten bahsetmiyoruz burada 🙂

Şimdi kahvenizi alın, arkanıza yaslanın.. Gevezenin son dönem hobisi olan tek teker ile ilgili deneyimlerini okuyacaksınız uzunca. Öyle hızlı göz gezdirmenizi istemiyorum, sıkmayacağım zaten.

Daha geçen yıl ayağını kıran ve İstanbul’a tayin olan ben, dedim ki bu virüs döneminde bari tek hobim sahilde scooter sürmek olsun. Ama daha önce xiaomi m365 pro denemiş birisi olarak scooterdan hiç zevk almadım. Ayaklar arka arkaya, yerdeki her taşı hissedercesine gitmek benlik değildi. Yani iş için evet ama gezmek ve hobi amaçlı cık yani.

Yine de scooter tekrar mı denesem, sevemem mi acaba, belki farklı hissettirecek modeller vardır araştırması yaparken youtubeda scooter incelemeleri yapmaya başladım. Bir incelemede arkadaşlar etkinlik yapmış buluşmuşlar 5-10 orta yaş, 2-3 genç, istanbul sahil boyu sürüyorlar scooter ve o ilginç aleti. Bu ne ya bu diğerlerinin sürdükleri ne ola ki öyle bacaklarının arasında.. aa aha düştü aha düşecek diyip izlemeye koyuldum. Videonun bir yerinde elektrikli tek teker olduğunu ve bunun başlı başına bir mecra olduğunu anlattı Umut adlı arkadaş, kanalı da vardı(new unicycle). Işınlandım onun kanalına ve 30 video izledim rahat.

Tam benlik idi bu şey. Öncelikle beynin ne düşünürse ayaklarına aktardığı an e-tek teker bunu işliyordu. Bu çok hoş olsa gerek dedim. Yani elektrikli tek tekerdeyken ileri gitmeyi düşünüyorsun öyle oluyor, yok dur diyorsun pat duruyor.. Bu beyne çip takılması gibi adeta.

Kendime hemen iki küçük tek tekerden oluşan bir Electric unicycle olan airwheel Q3‘ü almış oldum.

Airwhell Q3 Nasıl? Alınır mı?

airwheel q3Airwhell Q3 tek teker diyemeyeceğimiz, daha çok iki küçük tekerin birleşmesiyle oluşmuş bir tek teker. Dengesini sağlayan bir işlemcisi var. Yani koy yere duruyor öyle.  Airwhell Q3 ile birlikte yaklaşık 30 dakikada öğrendim bu aleti ve çok hoşuma gitti.

Airwhell Q3 belli bir hızın üstünde-10km idi sanırım- aniden hız kesiyordu ve dönüşleri yani manevralar keskin değildi. 1 hafta sonra bu sebeplerle satışa koydum. 1500 tl ye almıştım, 1500 tl ye sattım 3 günde.

Airwhell X3 Nasıl, Airwhell X3 menzil, Airwhell X3 şarj nasıl gidiyor?

Airwhell X3 tek teker aldım sonra. Airwhell X3, markanın ilk çıkarttığı tek teker. Bindim üstüne.. ne de olsa öğrenmiştim artık.. Düştüm.

Çünkü Airwhell  q3 ‘ ün o çift tek tekeri gibi değildi olay. Daha inceydi bir kere, daha dengesiz idi Airwhell X3. Ama bunun sebebi de belli, adam akıllı tam tek teker çünkü. Genişlik azaldıkça dengesizleşme olması normaldi. Başladım baştan öğrenmeye. Ama Airwhell q3 gibi kolay değildi.. İkinci gün dedim pes ediyorum bu benlik değil. Bıraktım araba bagajına çıktım eve. Bir gün geçti, bir sürü video izlemiştim. Tekrar indim tekrar bir deneyeyim dedim. Düne göre çok daha iyiydi. Hiçbir yere tutunmadan 100 metre gidebilmiştim. Yok ya oluyor galiba dedim. Devam ettim.

5-7 gün boyunca günde 30-60 dk arası çalışmalar ve sadece 2 kez düşmenin ardından bu iş olmuştu. Tam anlamıyla olmasa da olmuştu.

Tavsiye Yayın: Tek teker nasıl kullanılır? Sürmesi Kolay mıdır?

 

Sonra okula götürdüm Airwhell X3’ü. Her gün orada antrenman yaptım, tümsek antrenmanı, yağmur çukuru antrenmanı.. derken bu iş olmuştu. Bir kaç tek tekerci arkadaşla buluşup eminönünden sirkeciye bile sürdük. Olmuştu artık bu iş.

Elektrikli Tek Teker Nasıl Hissettiriyor?

Elektrikli Tek Teker uçuyormuş gibi hissettiriyor. Evet evet.. Elektrikli Tek Teker insanın o uçma hissine hitap ediyor. Bu hissi tam karşılamasa da yanına yaklaştırıyor. Bu yüzden bir kez öğrendikten sonra hep, her yerde , her zaman sürme istediğiniz oluşuyor. Ayakların yerden 10 cm yüksek, zemin altından akarken hiçbir şeye tutunmuyor, hiçbir yerde oturmuyorsun.. Uçmak işte.. 🙂 Kullandıktan sonra hak vereceksiniz, şimdi komik geliyor olabilir.

Elektrikli Tek Tekeri belli bir süre kullandıktan sonra kontrolü tam ele alıyorsunuz zaten. Yani ha yürümek ha e-tek teker sürmek, aynı şeye dönüşüyor.. ne demek istediğimi aşağıdaki videoyu izleyerek anlayabilirsiniz. İzlerken sanki imkansızmış gibi, sanki çok zormuş gibi gelecek, imkansız ben yapamam diyeceksiniz. Ama gerçekten öyle değil 🙂

Nası, içiniz gitti demi 🙂

Elektrikli Tek Teker Kimler İçin?

 • İş ev arasında otoban veya E-5’e çıkmak zorunda olmayanlar tek teker ile işe kolayca gidip gelebilir
 • Arabamın arkasında bagajda yer kaplamayacak ama sahile gittiğimde 20-40 km de gezebileceğim bir ulaşım cihazı olsun diyenler.
 • Sahile sık sık giden ve sahilde gezmeyi sevenler.
 • Arabası olmayıp toplu taşımada scooter vs yerine çok daha kompakt bir cihaz taşımak isteyenler.
 • Uçmayı Sevenler.

Elektrikli Tek Teker Kimler İçin Değil?

 • Ay ben yapamam ay ben hayatta binememciler.
 • iş-ev , ev-iş monotonluğunu benimsemiş ve hayattan zevk alma yeri sadece iş olanlar.
 • Bir şeyler yapmaya üşenenler.
 • Cesareti hiç olmayanlar.
 • Ayak kol veya bilek sakatlığı bulunanlar.
 • Ben bunu sürmeye utanırımcılar, fazla utangaç olanlar, bir şey kullanırken birilerinin kendisine bakmasını hiç sevmeyenler. – çünkü tek teker üzerindeyken sanki ünlü biri görmüş gibi bir şey oluyor halka, daha alışamadılar.-
 • Yaşadığı yerde yol ve kaldırımların çukurlarla dolu olduğu kişiler.

Bir başka yayınımda;

 • Uygun fiyatlı tek teker nereden alınır?
 • Fiyat performans tek tekerler.
 • Başlangıç tek tekeri ne olmalı ve nereden alınmalı?

gibi soruları yanıtlayacağım. Kalın sağlıcakla.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

yazmakistiyorum'un kurucusu ama o bu platformdan için herkese ait diyor. 29 yaşında sürekli gülen samimi bir kişilik. Düşünün, dayamayıp buralara bu kadar yazan birisi normal hayatta ne gevezedir... En kötü huyu devrik cümleleri. Çoğu cümlesi evet, devriktir. Bu yüzden şimdiden kusura bakmayın der ve ne zaman yazası gelse karalar bir şeyler. Eski bloglara ve blog kültürüne sıkça özlem duyar.

Sence?

Yorumlar (2)

 1. yi_avatar

  Merhaba
  Airwheel X3 yeni aldım. İkinci el olarak.
  Ancak dikkatimi çeken şu oldu. Cihazı açtığımda kendi kendine çalışıyor, yani tekerlek dönmeye çalışıyor.
  Cihazı yerle temasını kestiğim de yani elime alıp kaldırdığımda tekerleğin dönmesi hızlanıyor ve belli bir hızda cihaz ötüyor ve dönüş duruyor.
  Bu normal mi?

  • yi_avatar

   Evet çok normal. Airwheel x3 tam anlamıyla başlangıç tek tekeridir. İleri modellerde olan bazı özellikler yoktur. Tekeri yerden kestiğinizde cihazın bunu algılaması ve dönmemesi lazım, ama airwheellerde böyle bir özellik yok. Cihazı kapattıktan sonra yerden kesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir