1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Elektrikli Tek Teker Nasıl Sürülür? Elektrikli Tek Teker Scooter kolay mı?

Elektrikli Tek Teker Nasıl Sürülür? Elektrikli Tek Teker Scooter kolay mı?

how to ride Electric unicycle

Elektrikli Tek Teker Scooter yazıyorum çünkü şimdi google’a baktım en çok bu şekilde aratılıyormuş. Elektrikli Tek Teker!. buna üşeniyorsan; e-tek teker, teker, tekteker deyip geçedebilirsin 🙂 Arkadaşlar bu bir scooter değil ya, bunu düzeltelim bir. Bazen sürerken gören kişilerden de duyuyorum, bu nasıl scooter diyorlar.. bu bir Elektrikli Tek Teker diyorum başlıyorum aydınlatmaya.

If your language is not Turkish, please translate this page from google translate.

Elektrikli Tek Teker Nasıl Kullanılır?

Elektrikli Tek Teker nasıl sürülür kısmına gelelim.. Bu kısımdan o kadar uzun yazı çıkar ki siz de okuyamazsınız ben de yazamam.. Bunu video ile anlatmak gerekli. Diğer türlü zor. Ben Elektrikli Tek Teker öğrenmesi kolay mı sorusuna değineceğim az sonra ama nasıl sürülür sorusu ile ilgili de bir kaç şey yazmak istiyorum.

Bilirsiniz motor hafıza denen bir şey var. Küçüklüğümüzden beri gelişir kendisi. Kimisinde zayıf kimisinde çok güçlüdür. Motor hafızası veya motor zekası yüksek olan bireyler bisiklet, araba, motorsiklet gibi taşıtları çok daha hızlı öğrenirler.. Elektrikli Tek Tekeri de bu şanslı kişiler çok hızlı öğrenecek.

Tek Teker, beynin denge kurma kısmı ile birebir ilişkili bir araç. Dolayısıyla daha önce denge sporları ile uğraşmış, kaykay gibi şeyler sürmüşseniz, Elektrikli Tek Tekeri 1 saatte öğrenirsiniz. O da en fazla.

Elektrikli Tek Tekerde bir denge ayağı vardır bir de destek ayağı. Sağak olarak benim denge ayağım sağ ayağım.

Sağ ayağımı diz kısmına kadar komple alete yaslıyorum. Alet komple oraya yükleniyor, ben de öyle, vücudumda öyle. Sonrasında 1-3 saniye o şekilde dengede kalıp, kendimi ileri atıp, diğer ayağı pedala koyup ilerliyorum.

Elektrikli Tek Tekerde hızlanma öne eğilerek oluyor. Öyle aman aman değil ama. azcık. Elektrikli Tek Tekerde fren ise geriye yönelerek oluyor. yani topuklara baskıyla. ne kadar çok baskı o kadar hızlı durma süresi olacaktır.

Bu en temel bilgilerle bile başlayabilirsiniz. Şimdi bu yazdıklarım üzerine şu videoyu izleyelim:

Sonrasında şu videoyu izleyin:

Yani ders çalışır gibi çalışıyoruz bu aleti arkadaşlar. İnat ve azme devam. Unutmayın bunu sürenler ultra zeki, dehşet yetenekli insanlar değil. Senin benim gibi sıradan insanlar. Onlar yapabiliyorsa çok da zor değildir değil mi? Ben bu felsefeyle devam ettim..

Neyse devam ediyoruz tek teker öğrenme videolarına:

Bana en çok yardımcı olan video:

 • Tek tekerinizin havasını kontrol edin
 • Kaygan bir ayakkabı ile kullanmayın
 • Ayakkabı bağcıklarınızı sıkı bağlayın. Ayakkabınız gevşek olmasın.
 • 1.aşama, bir yere tutun, ayağını koy, dizini komple cihaza yapıştır, diğer ayağını koy(tutunmaya devam ediyorsun)
 • Tutunarak ileri geri hareket ettir, ayak bileklerin birbiriyle karşılıklı dursun, sakın kambur durma, dik dur, karşıya bak.
 • İnip çıkarken cihazı tutmayın.-cihazdan tutunmayın-
 • 1:28deki hareketi 100 defa yapın.
 • 1:40daki alıştırmayı başınız dönene kadar yapın, döndüğü an bırakın. Bu hareket çok önemli.
 • 1:46daki tek ayak alıştırmasını öteleyebilirsiniz. O epey zordur. Bu aşamada gerek yok. Tek ayağınızla 1 saniye de olsa durabilin yeterlidir. Bunun için komple bilek-diz arasından yararlanacaksınız bu biraz can acıtıcı olabilir başlarda. İlerledikçe vücudunuz için basit bir işlem olacak. Başlarda herkes için zordu.
 • 2:07 deki alıştırmayı defalarca yapın, yavaşça yapın, bir korkuluk demirinden de destek alabilirsiniz duvar yerine.
 • 2:33 de kadının yaptığı gibi yapmayın. binip inerken cihaza dokunmak yok, yasak 😀
 • Sonrasında bir kişinin desteği ile sürme kısmı başlıyor. Düşebilirsiniz, korkmayın yerden 10 cm yüksektesiniz, hızınız 2-3km/s yani hiçbir şey olmaz. Cihaz düşerse düşsün sakın cihazı düşünmeyin. Düşeceğiniz zaman cihazı salıverin gitsin.
 • 4:15 ile birlikte kısa mesafe desteksiz sürme başlıyor. En önemli alıştırma diyebilirim. Başlarda çok dengesiz olacak, düşeceksiniz. Mesafeyi çok kısa tutun. Sürekli düşüyorsanız hedefle aranızdaki mesafeyi daha da kısaltın.
 • Çok yavaş sürmeyin. Hızlandıkça denge kurmak kolay olacak. Yavaşken denge kurmak zaten her zaman zor olacak.
 • Hedefinize bakın ayağınıza değil. Dik durun ve gideceğiniz yere bakın. Bu önemli.
 • 5:21 gördüğünüz gibi cihazın düşmesinden korkmayın. Bu cihazlar ultra dayanıklı malzemelerden üretiliyorlar
 • 6:19 dayanak olmadan binmeyi denemeyin. Daha zamanı değil. 🙂 Binerken duvardan veya araba kolundan destek alın.
 • 6:36 da kadın ilk kez kısa mesafe A noktasından B noktasına desteksiz sürüyor. Videoyu 50 kez kesmişlerdir. Yani 6 dakikada bu seviyeye gelmedi öyle düşünmeyin(zaten gösteriyor 50 dakikada oldu diyorlar). Bakın  kadın nasıl da dengesiz sürüyor. Siz de öylesinizdir. Yani bu normal. Tek teker süren hiç kimse başlangıçta süper denge ile sürmedi. Pratik yaptıkça o dengesizlik geçecek.
 • ilk kez kısa mesafe A noktasından B noktasına desteksiz sürdükten sonra tebrik ederim. En zor kısmı atlattınız. Bundan sonrası bol pratik. Videodakileri sil baştan her gün dikkat edin.  A noktasından B noktası arasını artırarak alıştırmalar yapın. Kasisten falan geçmeye çalışmayın, kedi iken kaplan kesilmenin bir anlamı yok. Her şey zamanla. Çünkü bu tür denemeler özgüveninizi sarsabilir. Aşağıya iki alıştırma videosu daha ekliyorum, onlar da epey yardımcı olacaktır. Kendinize 5 gün zaman tanıyın ve bu alıştırmaları her gün en az 30-45 dk çalışın. Bacaklarınız ağrıyacak ama olsun yine de çalışın.

E-Tekteker Sürerken Yaptığımız Yanlışlar!

Üstteki abinin yanlış yaptığı şeyler:

 1. Kambur durması
 2. Araba etrafı alıştırmalarda araba-kapılar kapalı olmalı.
 3. Başlangıçta bu kadar fazla geri geri gitme alıştırması yapmanıza gerek yok.
 4. Başlangıçta aletten tutup biniyor, yanlış.
 5. 3:04 de tutunarak iniyor, çok yanlış. bir duvara gelin, duvara tutunup inin.(başlangıçta)
 6. Dönme tarzı başlangıca göre yanlış. Ayaklarıyla direk döndürmeye çalışyor. Bunun yerine yönelerek dönmesi gerekir. Sağ dönecekse vücudunu sağ yönlendirecek. Sanki sağda bir kaza oldu oraya dönüp bakmanız gerekti gibi düşünün. Bele kadar sabit, belin üstü sağ çevirilecek. Videolarda var.
 7. Dizler çok bükük. Bu yanlış bir alışkanlık haline gelebilir. Düzeledebilir. Umarım bunu düzeltmiştir. Dizler dik, bel dik olmalı, dimdik karşıya bakıyor olmalıyız arkadaşlar.
 8. 11.dakikaya gidin. sakın öyle cihazdan tutarak binmeyin arkadaşlar sakın 🙂 temeli sağlam atalım.

Şu aşağıdaki youtuber da epey alıştırma vermiş:

 

Tek tekeri kimler süremez:

 • Cesareti olmayanlar.
 • Çabuk pes edenler.
 • Ay ben imkansız yapamamcılar

Geri kalan herkes kolaylıkla öğrenebilir.

Elektrikli Tek Teker Öğrenmek Kolay Mı?

Tek teker öğrenmek zor mu? diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Size sadece şunu sorayım, bisiklet sürmek zor muydu? cevabınız evet olmalı. Bisiklet sürmeyi ilk öğrendiğiniz zamanları hatırlayın, çok zor değil miydi? bir kaç kez düşmedik mi hatta.. İnat ettik çabaladık, neden çünkü herkes sürüyordu, biz de yapabilirdik.. ve şimdi.. çocuk oyuncağı değil mi? Tamamen aynı mantık.

Elektrikli Tek Teker Öğrenme konusunda yorum formundan bana sorun, kısa sürece cevaplamaya elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.

Herkese hayatta mutlu olduğu şeyleri yapmaları dileklerimle…

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

yazmakistiyorum'un kurucusu ama o bu platformdan için herkese ait diyor. 29 yaşında sürekli gülen samimi bir kişilik.Düşünün, dayamayıp buralara bu kadar yazan birisi normal hayatta ne gevezedir...En kötü huyu devrik cümleleri. Çoğu cümlesi evet, devriktir. Bu yüzden şimdiden kusura bakmayın der ve ne zaman yazası gelse karalar bir şeyler. Eski bloglara ve blog kültürüne sıkça özlem duyar.

Sence?