İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Kişisel Yazılar
 3. Regl – Adet Dönemini Koz Haline Getirmek

Regl – Adet Dönemini Koz Haline Getirmek

adet dönemi periyodu

Bu yazıyı bir erkek olarak yazdığım için beni “sen bilemezsin, anlamazsın” yargılarından önce bir dinlemelisin.

Bu yayının başlığı önceden: “Regl döneminin arkasına sığınıp seni sevenin ağızına sıçmak” idi. Gözüme uzun görününce değiştirdim ama yine de haberiniz olsun

Öncelikle kabul ettiğim şeyler:

 • Regl dönemi keşke sadece kadınları kapsayan bir durum olmasaydı, bu bakımdan her iki cinsiyet eşit yaratılsaydı..
 • Regl dönemi hormonsal değişimler sebebi ile duygularda ani değişmeler meydana gelebilir, normaldir.
 • Regl dönemi resmi takvimi oluşturularak sistemlere tanımlanıp kadınlara aylık 2-3 gün izin verilmeli.

Kabul edemediğim şeyler:

 • Regl döneminin arkasına sığınıp seni seven insanı yerin dibine sokmak,
 • Regl döneminin arkasına sığınıp sevgiline aptal, salak, malsın gibisinden küçümseyici hakaret edici ithamlarda bulunmak.
 • Regl döneminin arkasına sığınıp “bu dönem böyle işte idare edemiyorsan kapı orada” lı konuşmalar
 • Regl döneminin arkasına sığınıp karşıdakine saygısızlık yapmak.
 • Regl döneminin arkasına sığınıp karşıdakine gereksiz para harcatmak.
 • Regl döneminin arkasına sığınıp dünyanın en büyük hastalığı buymuş gibi davranmak. Git bir kemoterapi seansına katıl bakalım..
 • Regl döneminin arkasına sığınıp kendini özel zannetmek, bu dönemi ilahlaştırmak.

Özellikle saygı konusuna değineceğim ben böyle bir sorun yaşadım.

Sevgilim regl dönemlerinde saygısızlaşıyordu, üstelik bunu ailemin yanında dahi yapabiliyor, en ufak şeyden alınıp arkadaşların içerisinde rezil edebiliyordu.

Ona bu dönemini anladığımı ama ayda bir düzenli olarak saygısızlığı kaldıramayacağımı ve hatta kimsenin böyle bir şeyi kaldırmaması gerektiğini söyledim. Çünkü bir insan ayda bir saygısızlığa maruz kalırsa ne özgüven kalır ne özsaygı. Bugün olmasa da yarın ben napıyorum der.

O da bana ” benim bu dönemim böyle geçiyor, yol senin için yakın” dedi. Ve ayrıldım. Evet, yol yakın idi.

Sevgilimi dehşet seviyordum. 1 Hafta görmezsem çok özlüyordum ve şu anda da öyle. Güven de vardı ve cinsellik kısmı da on numaraydı. Ama saygı kısmı..

Saygı olmazsa olmaz arkadaşlar… ve regl’in arkasına sığınarak bunu sarsıp duramazsın.

regl1

Hormonal değişimler geçiren bir erkeğin bir kez bile olsa size ana baba bacı ne bilim tüm sülale küfürler etmesine, tabak çanak kırmasına dayanabilir misiniz? Bir kez bile zor değil mi..

E ama hormonal değişim..

bir anlam ifade etmedi değil mi?

Peki ya her ay düzenli olarak böyle olan bir insanla yaşayabilir misin?…

Ama çok seviyorsun.. yapabilir misin yine de ..

iyi hayal et iyi düşün tam empati kur böyle bir erkekle bir ömür geçirebilir misin?..

Adam size sonradan gelip “hayatım biliyorsun ayda bir böyle oluyorum idare et, ben benim bu yönümü kaldırabilen insanın olacağım o sen ol” dese peki..

..Anlatabildim değil mi?..

Anlatamadıysam şöyle sorayım..

Hormonal dengesizlikler yaşayan bir erkek düşünün yine. Belirli dönemlerde adamın hormonları zıplıyor değişiyor hele ki testesteron zirvelerde ve bu adam o kadın senin bu kadın benim geziniyor.

Ama sadece bu dönemde.

Böyle bir şeyi kabul edebilir misiniz?

“Ne alaka geveze iyice saçmaladın aynı şey mi?” dediğini duyar gibiyim.

Sizin için aldatılmak çok önemli demi? Bu kırmızı çizginiz. Peki saygı insanların beyaz çizgisi mi? Eminim saygı konusu bu yazıyı okuyan 10 kişiden 9unun olmazsa olmazıdır.

Peki ne yapılabilir?

 1. Bu dönem sağlıksal açıdan dünyadaki 3.5 milyar kadının en az 2 milyarının her ay sizinle birlikte yaşadığı bir acı-durum-hormonal dengesizlik hali. Tek değilsiniz. Tanrı sizi test etmiyor, öncelikle bunu bir kavrayın ve bu adet dönemini kabul edin.
 2. Bu dönemde hormonların zıplıyor ve diğer bu dönemi yaşayan kadınlara göre bile daha düşüncesiz, coşkun olabiliyorsan sevgilinle 2-3 gün gerekmedikçe muhattap olmayıver. Evet öfke anında ortamı terk etmek gibi. Böyle bir karar alın aranızda. 2-3 Gün görüşmedi diye hiçbir sevgili ölmedi şimdiye kadar.
 3. Evliyim ama ben diyorsanız bu 2-3 gün sizi meşgul edecek başka şeyler bulun. Kulaklık takın film izleyin, kitap okuyun ne bileyim adama bulaşmayın işte ?
 4. Adet öncesi ve adet/regl anındaki duygu değişimlerinin ve yanlışlarınızın farkında oluyorsunuz. Kimse yok ben kendimin farkında olmuyorum demesin her kadın o dönemde yaptığı insani hataların farkında,, sadece bu dönemin arkasına sığınmak bir çoğunuzun işine geliyor. Lütfen bunu fark et, kabul et. Duygu değişimi esnasında onu kontrol etmeye çalış. Hormonların seni değil sen onları yönlendirmeye çalış. O an , tam karşıdakini yerin dibine sokacağın o anı fark ediyorsun itiraf et. Önce bunu kabul et. Sonra o an kendini kontrol etmeye çalış. (Şuradaki arkadaşın dediği gibi gibi… ) Hiç olmuyorsa 2 ve 3 de yazdığımı yapabilirsin ama bence insan isterse yapamayacağı bir şey yok.
 5. Bu dönem böyle geldi böyle gider deme! Ben böyleyim idare etsin beni seven deme! Karşıdaki hiç kimse hiçbir durumda saygısız tavır ve sözleri kaldırmak zorunda değil insan o insan. Bu düzeni boz, değiştirmeye çalış, ön yargılarını yık, hiç olmadı profesyonel olarak bir psikolog veya psikolojik danışmandan yardım al.

Yani şunu yapma:

veya şöyle söyleme:

Erkek arkadaşlara tavsiyelerim:
 • Regl dönemindeki sevgilinizle normal ilgilendiğinizden daha fazla ilgilenmeye çalışın.
 • Ara sıra sürprizler yapan bir insansanız bu döneme denk getirmeye çalışın.
 • Karşıdaki insanın karnını bıçakla yarıyorlar bunu göz önünde bulundurun ve ona arada bir masajlar, sıcak su seansları gibi şeyler yapın, bu dönemde çok ayakta tutmayın, yormayın, yemeğe falan el atın.
 • Bunları rutin şeylermiş gibi yapın bu dönemi ilahlaştırmayın, her cuma pazara çıkmanız gerekiyordur veya alıştırmışsındır kendini her gün 16 da wc ihtiyacın geliyordur. Bunun gibi düşünün. Bu doğanın içinde olan doğal bir şey ve siz de geri kalan milyarlarca insan gibi yaşıyorsunuz.
Kadın arkadaşlara hitaben:

Unutma bu inancı ben bu yazıyla değiştiremem. Sen inanırsan değişir, başka da bir yolu yok. Ha sen ısrarcısındır “sevgilim canım ciğerim hayatımın adamının bu dönemde ağızına sıçıyorum ve kaldıramıyor, kaldıramıyorsa kapı orada kaldıran gelsin” diyorsundur, bu tamamen senin kararın, böyle bir şeyin arkasına sığınıp hayatımın insanı dediğin birisini kaybetmeye razıysan.. bu senin seçimin..

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

yazmakistiyorum'un kurucusu ama o bu platformdan için herkese ait diyor. 29 yaşında sürekli gülen samimi bir kişilik. Düşünün, dayamayıp buralara bu kadar yazan birisi normal hayatta ne gevezedir... En kötü huyu devrik cümleleri. Çoğu cümlesi evet, devriktir. Bu yüzden şimdiden kusura bakmayın der ve ne zaman yazası gelse karalar bir şeyler. Eski bloglara ve blog kültürüne sıkça özlem duyar.

Sence?