1. Ana Sayfa
  2. Kişisel Yazılar
  3. O iyi bloglar o güzel atlara binip gittiler…

O iyi bloglar o güzel atlara binip gittiler…

blog-post-old

blog post 2jpg 850x400

 

Biraz bu konuda yazasım geldi..

Zaten bu blogu açma sebebim de biraz bu. Yıl 2007 de blog yazmaya başlamıştım. Bloggerda başladı bu sevda, işte bazı insanlar var yazmadan duramayan ben gibi bunları tutamazsınız efedim, illa yazacak.

Bu insanlar o zamanlarda vardı da şimdi yok mu? Hala varlar ama amacı “reklamlarımı daha fazla kişiye nasıl gösterir şirketimi daha çok nasıl büyütebilirim” mecraları olan facebook, twitter ve ekşi sözlüğe kaydılar. Özellikle twitter ve ekşi sözlük.

Peki sen bu duruma neden karşısın sayın bay geveze derseniz, efedim insanlar buralara yazdıklarını gösteremiyorlar. Sen hiç ünlü düşünür, yazar, topluma faydalı ve yazdıkları şeyler senin işine yaramış birisini tanıyor musun ekşide veya facede veya twitterda? Bu insanları ne kadar tanıyabiliyorsun? Ve ve ve en önemlisi bu insanlar ne derece tamamen özgür yazabiliyorlar?

Evet misal ben burada özgürce yazıyorum ama twitter da mümkün mü? Ya bir arkadaşım görür günlük hayatta dalga geçerse? Ya milli eğitimden birileri siyasi bir şey görür de meslek hayatıma zeval gelirse vs vs endişeleriyle insanlar bu platformlarda eski bloggerlar gibi özgürce yazamamakta. Ama sonuç olarak yazma duygusunu tatmin ettiğinden blog da açmamakta!

Bloglar Neden Azaldı veya Kapandı?

 

  1. Google bloglara verdiği önemi azalttı.
  2. Google’da her arama sonucunda parayı basanın kazandığı bir algoritma ortaya çıktı!
  3. Twitter, ekşi gibi mecralar insanlara daha çekici geldi ve toplumsal reklamı fazlaca oldu!
  4. Mevcut yorumlara kimse girmez, girse de okumaz, okusa da yorum yapmaz oldular, çünkü okuma kültüründen izleme kültürüne geçiş yaptık..
  5. İnsanlar yazmak içib değil beğeni toplamak için yazmaya başladılar.
  6. ..…..
  7. ..…….

Bu listeye eklemek istediğiniz varsa aşağıdaki yorum formunda paylaşın veya paylaşmayın siz bilirsiniz yane 🙂

older man

Buradan tüm yazasıgelenlere çağrımdır! Bırakın Jack’in twitterını, Sedat’ın veya Başak’ın ekşisini! Açın ücretsiz bir blog özgürce yazın. Ben açamam ben edemem diyenlere ben burada bir köşe açarım gelin yazın. Yazasınız geldiğinde 200 bilmem kaç karakterle sınırlandırmayın kendinizi.

Buradan da Google hazretlerine çağrımdır! Her sonuçta saçma sapan haber siteleri görmekten bıktık! Yeterince para kazanmıyor musunuz? Artık Google sonuçlarında eskisi gibi özgün yazan blog sitelerine öncelik verin kardeşim. Neyse o konuda ayrı bir doluyum Google efendiye bir sonraki yazıda yüklenirim.

Kalın sağlıcakla..Geveze

Yorum Yap

Yazar Hakkında

yazmakistiyorum'un kurucusu ama o bu platformdan için herkese ait diyor. 29 yaşında sürekli gülen samimi bir kişilik.Düşünün, dayamayıp buralara bu kadar yazan birisi normal hayatta ne gevezedir...En kötü huyu devrik cümleleri. Çoğu cümlesi evet, devriktir. Bu yüzden şimdiden kusura bakmayın der ve ne zaman yazası gelse karalar bir şeyler. Eski bloglara ve blog kültürüne sıkça özlem duyar.

Sence?