1. Ana Sayfa
 2. Sorunlar ve Çözümleri
 3. [ÇÖZÜM] Dizine ekleme isteği reddedildi

[ÇÖZÜM] Dizine ekleme isteği reddedildi

dizine ekleme isteği reddedildi

Son zamanlarda neler yaptığımdan bahsetmek istiyorum blog ile ilgili.

Zaten bir araştırma okumuştum insanlar yazılan bu ilk cümleleri okumuyormuş, yani ben buraya ne yazarsam yazayım bu yayını okuyanların %90’ı buraları okumadan bu yayının ortasına dalacak 🙂

Efedim öncelikle bu yayına google dan geldiyseniz çok kısa kendimizi tanıtıp konuya geçiyorum. Burası kendine geveze diyen ve “nerede o eski bloglar, açılın, ben kitap gibi bir blog yaratacağım!” mottosuyla yola çıkmış bir adamın blogu. Adam 28 yaşında bir öğretmen/psikolojik danışman bişe. Kişisel bir blog ve evet o eski blogların tadını veren bir blog olduğuna inanıyorum. Bu sorununuzu çözüp siteden hızla kaçmadan evvel bu gariban blogu sık kullanılan siteleriniz arasına ekler arada gelip kitap okurmuş gibi okursanız hele bir de yorumlarınızla desteklerseniz platonu yeniden gezegen olarak kabul ederim. Evet bunu yaparım.

dizine ekleme isteği reddedildi

Fakat sonrasında garip bir şey oldu. Blog daha taze, bebeklik çağlarında ya hani,, dur şu son yazımı google webmaster tools dan  elle ekleyeyim dedim fakat google dizine ekleme isteği reddedildi sorunu verdi.

canlı test google

Nasıl ya dedim göster canlı testi , o zaman da bu yukarıdaki fotoğraftaki tabloyu çıkardı karşıma. Yani diyor ki senin sitende “noindex” var, sitene örümceklerim gelemiyor hacı okuyamıyoruz.

Google başkan dün iyiydik bugün böyle mi olduk dedim. Site haritasını da görmüyorum diyerek bir bıçak da sırtıma sapladı.

Neler Neler Yaptım da Çözüm Olmadı?

Çok araştırdım. Her yere “google sitemi indexlemiyor” “google dizin problemi” “google kapsam sorunu site ekleme” “indeks hatası google” gibi şeyler yazmama rağmen rastladığım forumlarda herkes bu sorunu yaşamış ama çözümü yazan bir Allahın kulu yok.

 1. Çok çok uzman bir arkadaştan yardım aldım ama nafile. Adam nameserverlarımı default yaptı(alan sağlayıcının ns lerine çekti) oradan dns yönet dedi ve elle A kaydı CNAME kaydı ekledi benim IP mi belirterek. Bu değişim 6 saatte ancak oturdu ama google ısrar ediyordu, bu sitede noindex var diyordu.
 2. Benim minnoş tema kodlarımdan header.php reisin <head> </head> kodları arasına
  <meta name="robots" content="index, follow" />

  ekledim.. Yani açık açık google a gel indexle dedim olmadı.

 3. Google robots da sorun var diyip duruyorsa bende robots.txt yi düzenleyeyim dedim, robots.txt her şeyin indexlenmesine yarayan şablonu aha şöyle ekledim:
  User-agent: *
  Disallow: /wp-admin/
  Allow: /wp-admin/admin-ajax.php

  evet tahmin ettiğiniz gibi olmadı..

 4. DNS deki gereksiz kayıtları silip sıfır hale getirdim olmadı.
 5. Bir siteden noindex taraması yaptırdım noindex yok tertemizsin dedi. (Siz de yaptırmak için tıklayın: Noindex tag checker tools)
 6. Google pagespeed bakayım orası tarıyorsa google görüyordur dedim. Taradı ama bir yerde yanılıyordum, google pagespeed insights meğer artık google’a ait değilmiş bir şirkete satılmış.
 7. Yine google tarama servislerinden AMP kontrol aracını kullanayım o tarıyorsa sorun yoktur dedim ama evet bu sefer taramadı çünkü google amp checker hala google’a ait.

Sonuç olarak google başkan siteyi görmüyor, indekslemiyor ve dizinine eklemiyordu. Noindex var hacı diyip duruyordu ve noindex kesinlikle yoktu.

Yukarıda bir adamın bu sorunu çözmek için harcadığı 3 günlük tecrübeleri okudunuz hadi yine iyisiniz 3 gün cepte.

Sonuç ve Sorunun Çözümü:

Server sahıbısına destek bildirimi açtım. Dedim böle böle.. Baktılar kontrol ettiler dediler ki

Başta dedim bunlar beni geçiştiriyor, 3 gün bekle geçer falan..?

Ama haklı çıktılar. ?‍♂️

sonuc1

Bu hatayı sunucu değiştirdikten sonra veya sunucu olmasa bile yeni bir IP ye geçtikten sonra yaşarsanız bilin ki sorun IP değiştirmiş olmanız ve beklemek dışında yapabileceğiniz hiçbir şey yok. 4-7 gün yeni IP’nin oturmasını bekleyeceksiniz. Google 4. günde şöyle  diyordu artık ve ben hemen ardından bu yazıyı ele aldım:

Bu olaydan sonra da cloudflare muhteşem ücretsiz hizmetine geçip olayı zirvede bıraktım ve blogun DNS imiş, sunucu imiş nameserverı imiş artık ilgilenmiyorum canım aa bir ömür bunla mı uğraşacam ben.

Sonu atarlı olan, çözümü ise 2 satırında yer alan bir sorun çözümünün daha sonuna geldik. E bu bir blog işte bu dilde yazmadan edemiyorum napim.

Ha eğer site taşımadığınız halde durduk yere “dizine ekleme isteği rededildi” hatası alıyorsanız neler yapabilirsiniz:

1- Yukarıda benim deneyip çözüm olmayan şeyler sizde çözüm olabilir hepsini uygulayın ama özellikle şu noindex kontrol edici araçtan bir bu durumu kontrol edin.

geribildirim google

2- Google’a webmaster toolsdan geri bildirim gönderin. Onlara deyin ki:

Hi,

My website(siteadresiniz.com) which I added in Webmaster tools, gives an “Index request denied” error. There is no “noindex” tag anywhere on my website. Even so, I get this error.

Please check my website and give me feedback via my email address.

Regards,

İSMİNİZ

 

bir hafta içerisinde bir cevap gelecektir.

Gelecek olan cevap ” yok hacı var bi bokluk biz de isterdik seni indexleyelim ama olmuyor, farklı dünyaların robotlarıyız biz ” gibi bir şey olursa son çare şunu yapın:

Sunucu firmanızdan yeni bir IP hizmeti alın ve sitenizi bu IP ye taşıyın. Siteyi cloudflareye geçirin. Ip tanımlamalarınızın oturduğunu, DNS nizde hiçbir hata olmadığını şuradan kontrol edin. 5-6 gün sonra durumu tekrar kontrol edin. Bu yazdığım şey muhtemelen artık kesin çözüm olacaktır.

Hala olmadıysa o siteyi çöpe atın daha ne diyim yani 😀

Blogumdaki diğer kategorilere de beklerim, kalın sağlıcakla.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

yazmakistiyorum'un kurucusu ama o bu platformdan için herkese ait diyor. 29 yaşında sürekli gülen samimi bir kişilik. Düşünün, dayamayıp buralara bu kadar yazan birisi normal hayatta ne gevezedir... En kötü huyu devrik cümleleri. Çoğu cümlesi evet, devriktir. Bu yüzden şimdiden kusura bakmayın der ve ne zaman yazası gelse karalar bir şeyler. Eski bloglara ve blog kültürüne sıkça özlem duyar.

Sence?

Yorumlar (8)

Popüler Yorumlar
 1. yi_avatar

  Katkınız için teşekkürler.

 2. yi_avatar

  Tabi ki, bu yorumdan sonra hemen bir göz atmak üzere bitki faydalarına zıplıyorum ki sevdiğim merak ettiğim bir konudur. Kendi özgün çözümünü onlarca kişi ile burada paylaştığın için teşekkür ederiz. Var ol!

Yapılan Yorumlar
 1. yi_avatar

  Merhabalar
  Sorun sadece yukarıda bahsedilenlerden kaynaklanmamaktadır. Bunlara ek olarak eğer amp ile ilgili bir eklenti kurmuş veya yönlendirme yapmışsanız buraları kontrol etmelisiniz. Dizine eklerken amp olarak algılıyor ve eklemiyor çünkü dizine eklenmesi gereken url sürekli amp ye yönlendirme yapıyor. Temanızın özelliği yada eklentinizden kaynaklı olabilir. Böyle sorunlarda amp ye göz atmak önemlidir.
  Nebulaturkiye.com

 2. yi_avatar
  2 ay önce

  Merhaba, bloğu açalı yaklaşım 4 ay oldu. Ben de benzer sorunları yaşıyorum. Search Console da taranan yazıların çoğu noindex olduğundan eklenmedi vs vs diyo.. Güncel bir çözüm yolu var mıdır. Yoksa google email mi atsam.. Site timeofarticle.blogspot.com
  Teşekkürler şimdiden..

  • yi_avatar

   Google’a e-mail göndermeyi deneyin. Bir de bazen biz fark etmeden sitemap ayarlarında yaptığımız değişiklikler buna sebep olabiliyor, onları da kontrole etmeniz faydalı olur.

 3. yi_avatar
  2 ay önce

  Teşekkürler 🙂 dün hosting taşıma işlemi yaptım ondan olmuyormuş demek

 4. yi_avatar
  2 ay önce

  Geveze kardeşim emeğine sağlık, bir çözümde ben sunayım. Bitkifaydalari.com adında bir sitem var çözüm ararken yazınıza ulaştım. O esnada search consolda ctrl + f5 bir kaç defa basarak sayfayı yeniledim. Dolayısı ile çözüm sağlamış oldum. Makaleni en başından sonuna kadar keyifle okudum. Özgün yazıların için bloğunu sık sık ziyaret edeceğim. Tekrar görüşmek üzere, hea bu arada bende siteme ziyarete beklerim. Saygılar…

  • yi_avatar

   Tabi ki, bu yorumdan sonra hemen bir göz atmak üzere bitki faydalarına zıplıyorum ki sevdiğim merak ettiğim bir konudur. Kendi özgün çözümünü onlarca kişi ile burada paylaştığın için teşekkür ederiz. Var ol!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir