İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Kişisel Yazılar
 3. Ayak Bileğim Kırıldı! Bimalleoler Kırık Sonrası Yaşadıklarım – Ameliyat –

Ayak Bileğim Kırıldı! Bimalleoler Kırık Sonrası Yaşadıklarım – Ameliyat –

photo5983280642290463771

Efendiler ben sporcunun ahlaklı, çevik aynı zamanda tenisçi olanını severim! Bayılıyorum tenis sporuna. Yahu bir oyundan dönerken insan serotonin salgılandığını buram buram hisseder mi.. Vallahi biz tenisi özledik!

Ama gelin görün ki çalıştığım kasaba bozuntusu ilçede yapacak bir etkinlik olmadığından bari futbol maçına halı sahaya gideyim dedim. ..[hızlandırılmış anlatım versiyonu…. begin]

Ayak Kırılması

Top defanstan forvetteki şahsıma havadan gelir, şahsım her nedense kaleye gitmesi imkansız topa zıplar, yere düşerken tüm 84 kilo ağırlığı sol bacak bileğinin üzerine.. bilek burkularak.. çaaııt diye bariz duyulan bir ses, mide bulantısı, kusma isteği, başına toplanan onca insan, sahadan kucaklanarak götürülme.. [hızlandırılmış anlatım versiyonu…. finish!]

ayak bileği kırılması ayak kırılması bilek kırılması kırık ayak kırık sonrası morarma

 

Kırık olduğunu nasıl anlarsınız?

1- Üzerine kesinlikle basamıyorsanız %90 kırıktır.

2- Şişen bölgede morarma kanlanma başladıysa -yukarıdaki fotoğrafımdaki gibi – kırıktır.

3- Zaman geçirmeden ve kesinlikle üstüne basmak için zorlamadan bir ortopedi doktoruna gidin!

İlçenin devlet hastanesi film çekti hemen, baktı baktı anlamadı hekim.. çatlak herhalde yarın morarırsa diğer büyük ilçenin dahiliyesine git dedi gönderdi. Eve geldim, merdivenleri sürünerek çıktım. Tek yaşıyorum bu arada. Ev asansörsüz 4.kat! Neyse evde dönel sandalyem var, ayağın üzerine basamadan o gece uyudum, ertesi gün sandalyeyle hop oraya hop buraya gelir giderken eski-fakat son dönemlerde aramızın yine kaynadığı-  kız arkadaşıma yazdım durumu, ayağın fotosunu istedi, doktor arkadaşlarına gösterdi, hemen acilen bir üniversite hastanesine gitsin dediler, çıktım ve ege üniversitesi tıp fak. hast. kadar 2 saat araba kullandım o ayakla, tabi araba otomatik 🙂

ege acil ortopedi
Acil’e gider gitmez alçıya aldılar ve saatlerce bekleyiş ve çilemiz aslında o an başlamışmış.

Hemen bilgisayarlı tomografi çekildi acilde. Doktorlar inceledi. Acil ameliyat dedi. Bimalleoler kemik kırık, parçalı kırık, kırıklı çıkık ne istersen var!

O gece bir çizi yedim diye ameliyat etmediler, sabah 8 de dediler. Sabah 8 de ortopedi servisine aldılar ve sırayla alacaklarını söylediler. O gün beni almadılar. 19 saat aç kaldım çünkü kimse gelip seni almayacağız da demiyor. Ben ömrü hayatımda ege üniversitesi hastanesi kadar ilgisiz bir hastane görmedim. O sıra özel sağlık sigortası yaptırmadığıma pişmanlıkla geçerken akşam baktık olmuyor yemek yedim. Sonra biri geldi gece 12 den sonra yeme yarın sabah alırız seni dedi. Yarın sabah almadı.. Öğlen 12 de anestezici geldi 1-2 soru sordu önünde 2 kişi var saat 14 gibi alacağız seni dedi.

Bende bir ameliyata girecem psikolojisi başladı ki sormayın! Bakın bunu ameliyat olmadıysanız size anlatabilmem mümkün değil. Biliyorsun aslında çok önemli bir şey yok işte spiral anestezi, ayağını açacaklar kapatacaklar. Yani bir kalp değil böbrek değil. Ama öyle düşünce ve duygular geliyor ki, değişik ya. Cidden kolay değil.

Tüm bu psikolojiyi hayal edin. Saat 14 de yanınızdaki hastayı alıp sizi 17 ye kadar bıraktıklarını, 19 gibi sizi bugün alamadık hekimler evlerine gitti açıklamasını yaptıklarını düşünün bir de .. Allah kimseyi ege üniversitesi tıp fakültesi hastanesine düşürmesin başka da bir şey demiyorum.

O gece 3 de aldılar.

Ameliyat 5 de bitti.

ameliyat öncesi
Ameliyat öncesi 3 gün aç susuz bekletilirken.

 

Ameliyat Öncesi

 

Ameliyat öncesinde size başıma her şey gelebilir kabul ediyorum şeklinde uzun bir metin yazdırıp imzalatıyorlar, ameliyat esnasında ise önce bir yatıştırıcı damar yolundan. sonra oturuyorsunuz alt omurdan bir iğne vuruyorlar, acısı macısı yok iğnenin öyle.. sonra bedeninizin altı artık size ait değil ve kafa zum 😀 Şöyle ki 3 şişe şarap içmişsiniz kadar var hani.

 

Ameliyat Esnası

 

Ameliyat esnasında uyuyanda var ben genelde uyanıktım. Araya bir perde çekiyorlar. Konuşmalarını duyuyorsun sadece. Bir de marangoz gibi dahiliye. Pense, matkap her türlü ses ve işleme maruz kalıyorsun ama sıfır acı. Sadece titreşimi hissediyorsun. Ameliyat sonrası dikişi zımbayla atıyorlar(estetik olmayan bir yer sonuçta) sonra servise geri dönüyor ve uzunca uyuyorsun.

ameliyat sonrası
Ameliyattan çıktıktan sonra anestezi etkisiyle 4-5 saat uyunur…

 

Ameliyat Sonrası

 

Uyandığımda saat 9-10 gibiydi. Bu aşamada en en önemlisi işeyebilmeniz. İşeyemezseniz sonda takmak zorundalar. Yani üreme organınızdan mesaneye kadar bir boru! Evlerden ırak. İşeyebilmeniz için kahve su ne varsa içiyorsunuz. Ben işemek için o iğrenç ördekten ziyade, prezervatif sonda kullandım. O oldukça rahat psikolojik açıdan özellikle

.photo5983280642290463771 photo5983280642290463772

 

İşeyebildikten sonra artık sizi salabiliriz hastanemiz zaten göt kadar hadi bb dediler biz de daha ameliyattan 8 saat sonra falan taksiyle eve gittik. Ama ne gitmek.. O anestezi etkisi de geçti mi.. Bir ağrı başladı bir ağrı başladı.. Ben hayatımda böyle bir ağrı çekmedim..Ve hayatımda ilk kez ağrıdan ağladım.

Evde hemen popodan iğne vurdular, çok etkili bir ağrı kesiciymiş ama 30 dk etki etmedi. Sonrası mışıl mışıl uyku. Gece ise inleyerek geçti. Çünkü herkes uyuyor kimse duymuyor ve çok ağrım vardı.

Çünkü ameliyatta iki adet K teli çakıldı platinle sabitlendi. Bak yazarken bile sinyal veriyor şu an şerefsiz ben buradayım diyor 😀 Neyse.. O telleri vücut anezteziden ayıkınca fark ediyor, ana bunlar ne olum yürüyün savaaaşş diyor.. kabul etmesi zaman alıyor. o kabul edene kadar bu acıları 3-5 gün çekiyorsunuz.

ayak kırığı ameliyat yarası
Ameliyat sonrası yara yeri

7.günde artık durduk yerde ağrı bitiyor ama kıpırdatmadır, yanlış bir harekettir of yani 🙂 Ben küçük tuvaleti bu ilk 7-9 günde hep sondaya yaptım, ne kadar az kıpırdatırsam o kadar sorun olacaktı zırt pırt wc ye gitmeyeyim dedim.

14. günde kontrole gittim.. Maalesef yine ege üniversitesi tıp fakültesi hastanesine. Ortopedide kimde başladıysanız onda devam etmek zorundasınız, bu yüzden başlangıcı iyi seçin..

Allahım o nasıl bir işkence. Saat 7 de gittiğimiz hastanede doktora göründüğümde saat 14 idi. Ortopedide yaklaşık 200, radyolojide 400 kişi sıra bekledik. Neyse ya bu kısımları hızlıca geçeceğim o günlere dönmek istemiyorum ama şunu söyleyeyim şu an sağlık sistemimiz ve durumumuz 95-99 lu yıllardan da kötü, net!

Kaynama iyiye gidiyormuş dedi asistan doktor. Sonra bu alçıyı ekstra para ver amerikan alçı yap daha rahat edersin dedi. Amerikan alçıya geçtik oracıkta, 100 tl falan fiyatı. Medikalden gidip siz alıyorsunuz, hastanede bunla ilgili personel(adı dursun idi sanırım efsane iyi bir abi) yapıyor alçıyı.

Çok daha rahatlamıştım, amerikan alçı cidden rahat imiş. Diğer alçı ile aralarında 10 kilo fark var. Tavsiyem en baştan amerikan alçıya geçin.

1 Ay sonra diğer kontrol dedi.

ameliyat kırıldı ayak bilek bimalleoler
Ameliyat sonrası çekyat qeyfi  😀

Zaman ilerledikçe durduk yere olan o ağrı tamamen gitti artık sadece ters hareketlere bağlı ağrılar kaldı.

1 Ay sonraki kontrolde maalesef yine ege üniv. hastanesinde işkenceli sıra beklemenin ardından doktor ayağın iyi kaynıyor artık alçıyı alalım dedi. Ortalama ameliyat sonrası 1.5 ay falan alçılı olacaksınız yani.

Alçı alındı ama nasıl rahatladım, sonra üzerine 10 kg bas dedi doktor ama ne mümkün. Topuk olsun baldır kası olsun hepsi alçı içinde zayıflamış, güçsüzler, basamıyorsun imkansız. Doktor fizik tedaviye git dedi.

Şimdi 10 gündür fizik tedavideyim ve ayak gün geçtikçe güçleniyor. İlk alçıdan çıktığı gün 5-10 kg arası zor basardım. Şimdi 30-40 arası gidip geliyorum. Ağrı neredeyse hiç kalmadı ama telleri hissediyorum.

Ayak Bileği Kırılanlara Ameliyat Öncesi Tavsiyelerim:

 1. Kesinlikle işlemleri ilk başlattığınız hastaneyi iyi seçin.
 2.  Bir şey yememiş olarak gitmeniz ve yememeniz içmemeniz daha iyi olur. Ameliyat kararı çıkarsa belki hemen alabilirler.
 3. Spiral anesteziyi kabul edin. Genel anestezi tehlikeli zor bir şey. Spiral oldukça iyiydi.
 4.  Kırık ayağın sakın üzerine basmayın sakın!
 5.  Buz koyarak şişliğin büyümemesine yardımcı olun, çok şiş ise ameliyata almaz bekletirler insin diye.
 6. Ne kadar çabuk hastaneye giderseniz o kadar iyi. Alçısız da gezmeyin sakın.

Ayak Bileği Kırılanlara Ameliyat Sonrası Tavsiyelerim:

 1.  Anestezi etkisi kişiden kişiye değişir ama genelde 4-5 saate geçiyor, bu etki geçmeden hemşireden ağrı kesici vurmasını isteyin çünkü etki geçince dehşet bir ağrı geliyor.
 2.  Serviste 1 gece kalsanız dahi iyi olur bence. Ayak ne kadar az kıpırdarsa o kadar iyi. Benim gibi hemen çıkışı kabul etmeyin. Ağrım var 1 gece kalmak istiyorum deyin.
 3. Koltuk değneği nasıl kullanılır mümkünse doktordan öğrenin, değilse youtube videolarından falan ama şu görselden kendim göstermeye çalışayım size.
 4. Çıkışta kesinlikle direk engelli sandalyesine binin, arabadan indiğinizde de onla taşının, iki kişi sizi ya baldırınızdan ya bir sandalyeye oturtsunlar eve kadar taşısınlar. Benim gibi koltuk değneği kullanmayın daha ilk günden.
 5. Koltuk değneğini bilek destekli değilde koltuk altı destekli olanlardan seçin.
 6. Erkekseniz bence 5-6 gün prezervatif sondaya yapın idrarınızı. Ağır şeyler yemeyin ki büyük tuvalete çok sık çıkmayasınız çünkü bunlar hep işkence olacak.
 7. Evet kemik suyu çorbası için ama kolestrol varmış çok da abartmayın.
 8. Ayağın altında hep yastık olsun ve siz yastıksız yatın.
 9. Şunu kabul edin iyileşmesi günler alacak, tam eski hayata dönmeniz aylar. Bunu kabullenin ki bu kırıkların psikolojik kısmı sağlam oluyor ona kendinizi hazırlayın.
 10. İlk 7 gün banyosuz durabilirseniz daha iyi duramazsanız anne babanız eşiniz birisi sizi bezle silsin. 10.günden sonra falan alçılı ayağa bir çöp poşeti bağlayın siz bir tabureye oturun. Ayakta dışarıdaki başka bir taburede olsun.o şekilde yıkanın. Su kaçmasın aman.
 11. Hastaneye gidemiyor ve gitme ihtiyacınız doğduysa(damar yolu açma çekme gibi misal) evde sağlık hizmetlerinden faydalanın.
 12. Ne kadar az hareket o kadar hızlı kaynama, ne kadar çok dinlenme o kadar hızlı iyileşme…
 13. Kontrol zamanları en geç 6.30 da hastanede olun 🙂

Uf yazı ne kadar uzun olmuş. Ne yazasım gelmiş arkadaş. Yazmak istiyorsun anladık da bu yazıyı buraya kadar okuyan da ne bilim ..

Şu yazıma da beklerim:  Ayak bileği kırılması: Alçı sonrası ve fizik tedavi süreci

 

E o zaman ben kaçayım… E hadi bay bay.

 

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

yazmakistiyorum'un kurucusu ama o bu platformdan için herkese ait diyor. 29 yaşında sürekli gülen samimi bir kişilik. Düşünün, dayamayıp buralara bu kadar yazan birisi normal hayatta ne gevezedir... En kötü huyu devrik cümleleri. Çoğu cümlesi evet, devriktir. Bu yüzden şimdiden kusura bakmayın der ve ne zaman yazası gelse karalar bir şeyler. Eski bloglara ve blog kültürüne sıkça özlem duyar.

Sence?

Yorumlar (2)

 1. yi_avatar
  4 ay önce

  Hocam her iki yazınızı da okudum elinize sağlık dediğiniz gibi internette ayrıntılı Metin hiç yok benim de 4 ay oldu sol ayak bileğim 6 yerinden kırıldı 3 4 oldu alçıdan ayrıca açık yaram da vardı bileğin iç kısmında 2 gündür kendiliğinden akıntı olmaya başladı ve yüksek ağrılar çekiyorum yine fizik tedaviye başlayarım inşallah umarım tez zamanda ayağa kalakarım çünkü bi ameliyat daha gözüküyor yolda size çok geçmiş olsun ayrıntılı anlatmışsınız ne güzel sağlıklı günler

  • yi_avatar

   Çok geçmiş olsun bu acıyı yaşayan bilir hocam. Akıntı olması kötü bir haber :/ muhtemelen enfeksiyon kaptınız. İlk işiniz doktorunuza görünmek olsun. Enfeksiyonsa ve kana karışırsa.. Çok dikkat edin. Emin olun bu günler geçecek, ayak kırığı günlerinizi unutacaksınız hatta, hızlı geçmesi dileklerimle.

   Not:
   En az 3 farklı doktora görünmenizi tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir