Kişisel YazılarımSağlıkla İlgili Yazılarım

Ayak Bileği Kırığı Alçı Sonrası ve Fizik Tedavi Süreci!

Bu sefer de şu anda da içerisinde bulunduğum fizik tedavi sürecini yazmak istiyorum.

Ayak bileği 5 ekimde kırılmıştı, ilk kontrol 21 ekim idi, alçının çıktığı ana kontrol ise 18 kasımda oldu. Yani 5-6 hafta alçıda kaldı ayak.

Ayak bileğimi hem de iç kemikten nasıl kırıp neler yaşadığımı ve bazı tavsiyelerimi şu yazıda derlemiştim: 

Ayak Bileğim Kırıldı! Bimalleoler Kırık Sonrası Yaşadıklarım – Ameliyat –

Kaynama iyiye giderse doktor alçıdan çıkartalım diyecektir ve çıkartacaktır da. Alçıdan sökme işlemi youtube da yazdığınızda elektrikli mini testere gibi bir aletle yapılıyor ama Amerikan alçı olmasına rağmen sadece makasla çıkartıldı. Hiçbir acı yok idi. Sonrasında doktor tekrar görüyor, üzerine bas bakalım diyor.

Alçı sonrası

İşte o anda topuğunuzun artık topuk olmadığını anlıyorsunuz. Oradaki kaslar maslar erimiş bitmiş. Bastığınız an bir iğne batması gibi acı oluşacak. Bilinçaltımın bana verdiği mesaja göre bu acının aynını taa bebekken emeklemekten yürümeye geçtiğim esnada ilk ayağa kalkmalarımda da yaşanmış. Böyle de garip biriyim işte, zorlasam hatırlayacağım hani.

Alçı sonrası ayaklar arası fark.

Doktor basma yönünde çok ısrar etse de sanırım 5 kilo üstü basamadım. Doktor 10 kilo basabilirsin fizik tedaviye başla yararı olur dedi.

Alçı sonrası dikişin son durumu.Ölü derileri de görebilirsiniz. Ayrıca kıl köklerinde kızarmalar normalmiş.

Alçıdan çıktığı ilk gün ne suya soktuk ne de yıkadık. Daha çok taze şimdi ne olur ne olmaz kimyasala bulaşmayalım dedik. Ayaktan sürekli ölü deri döküldü.

Evde kendi kendinize ayağınızı sıcak suyun içerisinde oynatın!

İkinci gün bir kovadaki sıcak suya sokup kendi kendime büküp çekmeye(ileri geri, gaza basar çekermiş gibi) başladım. Bir arkadaş önermişti ve yaptıkça ayak açıldı, çok iyi geldi.

2.gün ölü derileri böyle temizlemeye çalıştık.

Bu arada alçısız duş almanın nimet olduğunu yaşamışta olduk. Duşta ayağı iyice lifledim ama ölü deri ve ölü kıllar döküldü yine de. 2 saat durmuşumdur duşta, çok özlemişim öyle rahat sıcak uzun duşu.

4-5 gün kendim sıcak suda hareket ettirdikten sonra sanırım alçı sonrası 5.günüm idi doktorun ftr iyi gelir sözünü hatırladım.

Bende bulunduğum o küçük ilçeye yakın büyük diğer ilçede ftr doktoruna gittim. Doktor 15 günlük bir program yazdı. Sonra hastanenin aşağısındaki ftr merkezine gittim o programla, hemen o gün 24-25 yaşında genç bir ftr mezunu arkadaş aldı beni programa. Sıcak-soğuk kompres yaptı ve biraz sağ sola çevirdi, ileri geri oynattı, hafif ağrıyınca bıraktı.

Fizik tedavideki sıcak soğuk havlu uygulaması

Sonraki gitmelerim de genel olarak yapılan şeyler aynıydı. Çocuk eline bir eldiven giyip ayağımı ileri ittiriyor geri çekiyor yana çevirmeye çalışıyor falan. Başlarda yararı yok zannediyorsunuz ama ayağınızın git gide açıldığını görüyorsunuz.

Ayrıca anacığım evde her akşam kantaron yağı sürüyor, faydası oluyor mudur bilmem. Kemik suyu çorbası da günde 1 kase içtim.

fizik tedavi sürecinde ameliyat bölgesine elektrik verilmesi, hissedilen şey: karıncalanma

Fizik tedavide tens dedikleri mikro düzeyde elektrik verdiler ayağıma, amaç oluşabilecek ağrıların önüne geçmek imiş. Günler ilerledikçe farklı bir tür elektrik vereceklermiş. Günde 20 dk bu elektriği alıyorum.

Kısacası fizik tedaviye gittiğimde olanlar

  1.  İlk olarak 15 dk havluya sarılmış sıcak jel ile kompres.
  2.  Sonra FTR uzmanı arkadaş 20 dk falan ayağı bilekten kibarca ileri geri, sağ sola hareket ettirmeye çalışıyor. Ayak davul gibi olduğundan  sağ sola zor gidiyor.
  3. Sonra 20 dk elektrik.
  4. 20 dk soğuk kompres.
  5. Çıkış

Evde ise bastonlarla yürüme düzenimi otomatik olarak değiştirdim. Bunlar vücut tarafından otomatik oluyor. Ben hazırım tamam diyor hani. Yürüme düzenimi sekmek yerine normal yürüme şekline çevirdim, tabi ki iki bastonla ve sol ayağa en fazla 20 kilo falan veriyorum. Bu güçlenme gün geçtikçe artıyor.

Ayrıca thera band adı verilen şu bantlarla evde ayağımı gerip gaza basar gibi hareket etmemi istedi ftrci. n11 den 26 liraya mı ne aldım, dikkat edin bunların renklerinin anlamı var, gerginlik seviyesi oluyor, mavi ileri aşamalar için misal siyah en gergini, bana mavi önerdi fizik tedavici.

Bunun haricinde hatırlatayım ayak evdeyken hep elastik bandajda duruyor. Bunu ortopedist alçı sonrası söylemişti yazmayı unuttum.

FTR sihirli bir değnek değil. Öyle bir şey beklemeyin. Fizik tedaviye gittim, şimdi beni iki eller ayaklanır koşarım gibi bir beklentiniz olmasın. Kısa gibi görünen uzun bir süreç oluyor ama sabırla gidiniz.

Şimdi bir de bu hastanenin ortopedistine görüneyim, farklı bir doktor farklı bir göz her zaman iyidir mantığıyla mhrs den sıra aldım. Bakalım neler olacak. Şu şişlikler 10 gün oldu alçıdan çıkalı, hala inmedi. Bu konuyu bir danışmam lazım. Bir de üzerine basma konusunda zorlayıcı mı olmalıyım yoksa kibar mı bu sorunun cevabını merak ediyorum. Gelişmeler oldukça yazarım.

Bu konuyla ilgili yazılarımı bu yayında da görebileceğiniz “ayak kırılması” etiketinden takip edebilirsiniz.

Çünkü bunları yaşadığımda saatlerce çekyatta mum gibi yattığım dönemde maalesef internette çok az içerik bulmuştum. Umarım bu yazıklarım birilerine iyi geliyordur. Bu kırık olayları gerçekten zor imiş.

Etiketler

Geveze

Düşünün, dayamayıp buralara bu kadar yazan birisi normal hayatta ne gevezedir ha... En kötü huyum devrik cümlelerim. Çoğu cümlem devriktir. Bu yüzden şimdiden kusura bakmayın :)

2 Yorum

  1. Ayak bileğim kırıldı bir ay önce. Şanssızlık mıdır nedir, doktor ve hastane değiştirmek zorunda kaldım. Şimdi fizik tedavi diyorlar çok çok korkarak bu kısma başlayacağım. Yazılarınızın çok faydası oluyor. Minnettarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı