1. Ana Sayfa
 2. Kişisel Yazılar
 3. Ayak Bileği Kırığı Alçı Sonrası ve Fizik Tedavi Süreci!

Ayak Bileği Kırığı Alçı Sonrası ve Fizik Tedavi Süreci!

fizik tedavi tens elektrik kırık

Bu sefer de şu anda da içerisinde bulunduğum fizik tedavi sürecini yazmak istiyorum.

Ayak bileği 5 ekimde kırılmıştı, ilk kontrol 21 ekim idi, alçının çıktığı ana kontrol ise 18 kasımda oldu. Yani 5-6 hafta alçıda kaldı ayak.

Ayak bileğimi hem de iç kemikten nasıl kırıp neler yaşadığımı ve bazı tavsiyelerimi şu yazıda derlemiştim: 

Ayak Bileğim Kırıldı! Bimalleoler Kırık Sonrası Yaşadıklarım – Ameliyat 

 

 

Kaynama iyiye giderse doktor alçıdan çıkartalım diyecektir ve çıkartacaktır da. Alçıdan sökme işlemi youtube da yazdığınızda elektrikli mini testere gibi bir aletle yapılıyor ama Amerikan alçı olmasına rağmen sadece makasla çıkartıldı. Hiçbir acı yok idi. Sonrasında doktor tekrar görüyor, üzerine bas bakalım diyor.

photo5983280642290463776
Alçı sonrası

İşte o anda topuğunuzun artık topuk olmadığını anlıyorsunuz. Oradaki kaslar maslar erimiş bitmiş. Bastığınız an bir iğne batması gibi acı oluşacak. Bilinçaltımın bana verdiği mesaja göre bu acının aynını taa bebekken emeklemekten yürümeye geçtiğim esnada ilk ayağa kalkmalarımda da yaşanmış. Böyle de garip biriyim işte, zorlasam hatırlayacağım hani.

alçı sonrası kırık ayak
Alçı sonrası ayaklar arası fark.

Doktor basma yönünde çok ısrar etse de sanırım 5 kilo üstü basamadım. Doktor 10 kilo basabilirsin fizik tedaviye başla yararı olur dedi.

kırık ayak ameliyat tel platin
Alçı sonrası dikişin son durumu.Ölü derileri de görebilirsiniz. Ayrıca kıl köklerinde kızarmalar normalmiş.

Alçıdan çıktığı ilk gün ne suya soktuk ne de yıkadık. Daha çok taze şimdi ne olur ne olmaz kimyasala bulaşmayalım dedik. Ayaktan sürekli ölü deri döküldü.

 

Evde kendi kendinize ayağınızı sıcak suyun içerisinde oynatın!

 

İkinci gün bir kovadaki sıcak suya sokup kendi kendime büküp çekmeye(ileri geri, gaza basar çekermiş gibi) başladım. Bir arkadaş önermişti ve yaptıkça ayak açıldı, çok iyi geldi.

öl deri ayak jpeg
2.gün ölü derileri böyle temizlemeye çalıştık.

Bu arada alçısız duş almanın nimet olduğunu yaşamışta olduk. Duşta ayağı iyice lifledim ama ölü deri ve ölü kıllar döküldü yine de. 2 saat durmuşumdur duşta, çok özlemişim öyle rahat sıcak uzun duşu.

4-5 gün kendim sıcak suda hareket ettirdikten sonra sanırım alçı sonrası 5.günüm idi doktorun ftr iyi gelir sözünü hatırladım.

Bende bulunduğum o küçük ilçeye yakın büyük diğer ilçede ftr doktoruna gittim. Doktor 15 günlük bir program yazdı. Sonra hastanenin aşağısındaki ftr merkezine gittim o programla, hemen o gün 24-25 yaşında genç bir ftr mezunu arkadaş aldı beni programa. Sıcak-soğuk kompres yaptı ve biraz sağ sola çevirdi, ileri geri oynattı, hafif ağrıyınca bıraktı.

fizik tedavi
Fizik tedavideki sıcak soğuk havlu uygulaması

Sonraki gitmelerim de genel olarak yapılan şeyler aynıydı. Çocuk eline bir eldiven giyip ayağımı ileri ittiriyor geri çekiyor yana çevirmeye çalışıyor falan. Başlarda yararı yok zannediyorsunuz ama ayağınızın git gide açıldığını görüyorsunuz.

Ayrıca anacığım evde her akşam kantaron yağı sürüyor, faydası oluyor mudur bilmem. Kemik suyu çorbası da günde 1 kase içtim.

fizik tedavi tens elektrik kırık
fizik tedavi sürecinde ameliyat bölgesine elektrik verilmesi, hissedilen şey: karıncalanma

Fizik tedavide tens dedikleri mikro düzeyde elektrik verdiler ayağıma, amaç oluşabilecek ağrıların önüne geçmek imiş. Günler ilerledikçe farklı bir tür elektrik vereceklermiş. Günde 20 dk bu elektriği alıyorum.

 

Kısacası fizik tedaviye gittiğimde olanlar

 

 1.  İlk olarak 15 dk havluya sarılmış sıcak jel ile kompres.
 2.  Sonra FTR uzmanı arkadaş 20 dk falan ayağı bilekten kibarca ileri geri, sağ sola hareket ettirmeye çalışıyor. Ayak davul gibi olduğundan  sağ sola zor gidiyor.
 3. Sonra 20 dk elektrik.
 4. 20 dk soğuk kompres.
 5. Çıkış

Evde ise bastonlarla yürüme düzenimi otomatik olarak değiştirdim. Bunlar vücut tarafından otomatik oluyor. Ben hazırım tamam diyor hani. Yürüme düzenimi sekmek yerine normal yürüme şekline çevirdim, tabi ki iki bastonla ve sol ayağa en fazla 20 kilo falan veriyorum. Bu güçlenme gün geçtikçe artıyor.

Ayrıca thera band adı verilen şu bantlarla evde ayağımı gerip gaza basar gibi hareket etmemi istedi ftrci. n11 den 26 liraya mı ne aldım, dikkat edin bunların renklerinin anlamı var, gerginlik seviyesi oluyor, mavi ileri aşamalar için misal siyah en gergini, bana mavi önerdi fizik tedavici.

Bunun haricinde hatırlatayım ayak evdeyken hep elastik bandajda duruyor. Bunu ortopedist alçı sonrası söylemişti yazmayı unuttum.

FTR sihirli bir değnek değil. Öyle bir şey beklemeyin. Fizik tedaviye gittim, şimdi beni iki eller ayaklanır koşarım gibi bir beklentiniz olmasın. Kısa gibi görünen uzun bir süreç oluyor ama sabırla gidiniz.

Şimdi bir de bu hastanenin ortopedistine görüneyim, farklı bir doktor farklı bir göz her zaman iyidir mantığıyla mhrs den sıra aldım. Bakalım neler olacak. Şu şişlikler 10 gün oldu alçıdan çıkalı, hala inmedi. Bu konuyu bir danışmam lazım. Bir de üzerine basma konusunda zorlayıcı mı olmalıyım yoksa kibar mı bu sorunun cevabını merak ediyorum. Gelişmeler oldukça yazarım.

Bu konuyla ilgili yazılarımı bu yayında da görebileceğiniz “ayak kırılması” etiketinden takip edebilirsiniz.

Çünkü bunları yaşadığımda saatlerce çekyatta mum gibi yattığım dönemde maalesef internette çok az içerik bulmuştum. Umarım bu yazıklarım birilerine iyi geliyordur. Bu kırık olayları gerçekten zor imiş.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

yazmakistiyorum'un kurucusu ama o bu platformdan için herkese ait diyor. 29 yaşında sürekli gülen samimi bir kişilik. Düşünün, dayamayıp buralara bu kadar yazan birisi normal hayatta ne gevezedir... En kötü huyu devrik cümleleri. Çoğu cümlesi evet, devriktir. Bu yüzden şimdiden kusura bakmayın der ve ne zaman yazası gelse karalar bir şeyler. Eski bloglara ve blog kültürüne sıkça özlem duyar.

Sence?

Yorumlar (13)

Popüler Yorumlar
 1. yi_avatar

  Tüm kırıklar kötü ama kalça, kaburga ve ayak bileği kırığına en kötüsü derler. O şişliğin inmesi biraz zaman alacak. Üzerinden bir buçuk yıl geçti hala zorlayınca şişlik oluyor. Tabi teller hala içeride belki ondandır. Fizik tedavi uzmanı olan kişiyi değiştirebilirsiniz, çünkü her yiğidin yoğurt yiyişi ayrı oluyor ve kimininki ayak bileği için yetersiz kalabiliyor. Vakit kaybı oluyor sonra.

  Çok geçmiş olsun.
  ,

 2. yi_avatar

  Geç cevap için kusura bakmayın 🙂

  Şişlik iniyor ama aylar geçmesine rağmen bazı zorlamalarda veya uzun süreli sıkan çorap giydiğimde tekrar şişiyor ayağım. Teyzem sizin yaşlarınızda o da ayak kırığı yaşadı ve bana “1.5 sene oldu hala ara ara şişiyor gülüm” demişti bir konuşmasında. Ama bahsettiğiniz ilk ödem ise o 1 aya kadar bitiyor. Tam adım adım yürüme fizik tedaviyle hızlanabilir.

Yapılan Yorumlar
 1. yi_avatar

  Ayak bileğim kırıldı bir ay önce. Şanssızlık mıdır nedir, doktor ve hastane değiştirmek zorunda kaldım. Şimdi fizik tedavi diyorlar çok çok korkarak bu kısma başlayacağım. Yazılarınızın çok faydası oluyor. Minnettarım.

  • yi_avatar

   Size yardımcı olmasına sevindim. Yazdıktan bir süre sonra kimse okumuyor herhalde dedim çünkü.

 2. yi_avatar

  Teşekkürler,,, geçmiş olsun….yaşım 45😬aynı dert bende de mevcut,,,şuan 50. gündeyim,,43.günde alçı çıkarılmıştı ,,,basamıyorum 😀,merak ettiğim bu şişlik ödem ne zaman düzelecek,,,tam anlamıyla ne zaman adım adım yürüyebileceğim,,,yani karşılaştırma yapabilmem manasında…🙋🏻‍♂️

  • yi_avatar

   Geç cevap için kusura bakmayın 🙂

   Şişlik iniyor ama aylar geçmesine rağmen bazı zorlamalarda veya uzun süreli sıkan çorap giydiğimde tekrar şişiyor ayağım. Teyzem sizin yaşlarınızda o da ayak kırığı yaşadı ve bana “1.5 sene oldu hala ara ara şişiyor gülüm” demişti bir konuşmasında. Ama bahsettiğiniz ilk ödem ise o 1 aya kadar bitiyor. Tam adım adım yürüme fizik tedaviyle hızlanabilir.

 3. yi_avatar

  çok geçmiş olsun. Umarım iyileşmişsinizdir artık. 2 Ekim de benzeri olay benim başıma geldi ve dediğiniz gibi internette az Bilgi var. Bu kadar detaylandırdığınız için teşekkür ederim.

  • yi_avatar

   Teşekkür ederim. Evet iyileştim. İçindeki K telleri kaldı tabi. Onlar bazen ağrı yapmakta. Korona sonrası aldırmayı planlıyorum.

 4. yi_avatar
  6 ay önce

  Herkese merhaba ve gecmis olsun diliyirum.
  46 yasinda doktorum. Spor yapmayi cok sevdigimden , engelli istasyon kosusu yaparken “sol ayakbilegim jdis malleol (lateral malleol)” yani fibula uc kismi kirigi ile karsi karsiya kaldim. Ayak bileginin onemli acisi olan “ankle mortis” bozulmadigi icin ortopedistim ameliyat yapmadan yalnizca alci sabitlemesi ile tedavi etti. 41nci gun alci cikti. Odem, kizariklik olmadi. Topuk bolgesi batar tarzda cok agrili idi. Eve gelir gelmez sicak su ile ayak bilegimi yumusattim.egzersiz bantlarim vardi ve onlarla hareketlere basladim. Koltuk degnekleri ile destekli yuruyecegim 1 hafta ksdar. Egzersizlere devam edecegim.sadece ayak bilegi degil quadriceps (uyluk) , karin, bel ve gluteal (klalca) kaslarini da karsilikli esitleyecek sekilde kuvvetlendirecegim.
  Tekrar herkese gecmis olsun.
  Sonra devam edecegim.
  Bu tur bloglar doktorlardan daha bilgilendirici😉😊hekimden sorma cekenden sor demisler….

  • yi_avatar

   Haha 🙂 çok teşekkür ederim hocam değerli yorumunuz için. Ayak kırık uzanınca internette gezecek epey vakit oldu ve ne yazı ne de görsel kaynak bu alanda bulamadım. Anca saçma içeriklerle dolu haber siteleri vardı. Dedim bir blog açayım o eski bloglar gibi yazayım, öyle de oldu, iyi bir şeye vesile olmuş oldu bir yandan 🙂

   Tüm kırıklar kötü. Ama ayak kırığı ve kalça kırığı en kötüsü bence. Çünkü hayatının rutini komple değişiyor, tüm işlerinde birilerine muhtaç hale geliyorsun. İnsan ilk kırıldığı zamanlar yani alçının ilk 2-3 haftası, zannediyor ki hep böyle gidecek. Oysa zaman çabuk geçiyor bunlarda hatıra kalıyor. Sizin de ayağınızın bu halinin çok hızlı geçmesi dileklerimle.

 5. yi_avatar

  Geçmiş olsun.
  Ben de benzer durumdayım. Yazılarınız çok faydalı oldu.

 6. yi_avatar
  4 ay önce

  Merhaba, doktora gittiniz mi? Biz de sizinle tıpatıp aynı süreci yaşıyoruz fakat asansörümüz olmadığı için evden çıkartamıyoruz hastamızı

  • yi_avatar

   Evet, mecburen 3 kat yavaşça inip fizik tedavi sonrası yavaşça çıkmıştım. Başlarda çok zor olmuştu fakat fizik tedavi ilerledikçe zaten daha iyi oluyordum ve artık merdivenleri inmek çıkmak daha hızlı hale geliyordu. Ama şöyle söyleyeyim, başlarda 3 kat merdiveni 15-20 dakikada sabırla iniyordum. Önce koltuk değneğini basamağa koyuyordum sonra ayağımı. Arkadan babam tutuyordu bu esnalarda.

   Eğer iki güçlü kişi bulunabilirse, sandalyeye otursun hastanız. Bir kişi önde bir kişi arkada eşya indirirmiş gibi yavaşça ve dikkatlice taşısınlar. Mecburen :/

 7. yi_avatar

  Merhaba
  Bilgilendirme için teşekkür ederim.
  Ayak bileğimi 3 yerden kırdım. Ameliyat sonrası 7.haftadayım , haftaya basmaya başlayacağım
  Fakat ayak bileğindeki şişlik sebebi ile sağlam ayağıma kıyasla aynı seviyede geri çekemiyorum
  Fizik tedavide 10 seans gördüm , bir 15 seans daha göreceğim gibi
  Zor bir süreç , dediğiniz gibi sabırlı olmak lazım
  Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim

  • yi_avatar

   Tüm kırıklar kötü ama kalça, kaburga ve ayak bileği kırığına en kötüsü derler. O şişliğin inmesi biraz zaman alacak. Üzerinden bir buçuk yıl geçti hala zorlayınca şişlik oluyor. Tabi teller hala içeride belki ondandır. Fizik tedavi uzmanı olan kişiyi değiştirebilirsiniz, çünkü her yiğidin yoğurt yiyişi ayrı oluyor ve kimininki ayak bileği için yetersiz kalabiliyor. Vakit kaybı oluyor sonra.

   Çok geçmiş olsun.
   ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir